Hogy a rákba kell ezt megoldani? : "Egy 4zet egyik csúcsának kordinátái (5;7), egyik átlójának 1enlete 3x+4y=18. Írjuk fel a többi csúcsának koordinátáit. ".4 órája szenvedek vele.


Ezeket a kezdeti lépéseket már megtettem:

-Másik átló 1enlete: 4x-3y=-1

-Két átló metszéspontja: (2;3)

-A feladatban megadott csúccsal (nevezzük "A"-nak) egy átlón fekvő , szemközti csúcs koordinátái: (1;1) (legyen ez a "C")...


A Kérdés a maradék két csúcs koordinátája...


2013. febr. 17. 03:22
 1/6 anonim ***** válasza:

Szép feladat :)


Megnézzük, hogy az átlónk, az melyik átló. Ha az A(5;7) koordinátái kielégítik az egyenest, akkor rajta van, ha nem, akkor a négyzet másik átlója lesz. Egyenlőtlenség jön ki, tehát a másik lesz.


Az megadott átlót jelöljük f-nek, normálvektorát nf-nek.

nf(3;4) --> ne(-4;3) <-(a négyzet másik átlójának normálvektora)


Az e átló felírható egy adott normálvektorú adott ponton átmenő egyenes egyenleteként:

ne(-4;3)

A(5;7)

-4x+3y=-4*5+3*7=1

e: 4x-3y+1=0


Az e metszet f megadja az átlók metszéspontját.

e: 4x-3y+1=0

f: 3x+4y=18


Egyenletrendszerként megoldva x=2;y=3 --> F(2;3)


Mivel négyzet, így az átlók megszárpontja minden csúcstól egyenlő távolságra van.

d(A;F)=√[(2-5)²+(3-7)²] = 5


Az F középpontú körünk egyenlete:


(x-2)²+(y-3)²=25


Nincs más dolgunk, mint megoldani két egyenletrendszert:


I. egyenletrendszer:

k: (x-2)²+(y-3)²=25

e: 4x-3y+1=0


II. egyenletrendszer:

k: (x-2)²+(y-3)²=25

f: 3x+4y-18=0


Ezáltal mind a négy csúcsot megkapjuk:


A(5;7)

B(-2;6)

C(-1;-1)

D(6;0)

2013. febr. 17. 07:54
 2/6 anonim ***** válasza:
"megszárpontja" ez "metszéspontja" akart lenni
2013. febr. 17. 07:57
 3/6 A kérdező kommentje:
köszi szépen!
2013. febr. 17. 10:12
 4/6 A kérdező kommentje:
NEM TUDOM MEGOLDANI AZ EGYENLETRENDSZERT....
2013. febr. 17. 11:44
 5/6 A kérdező kommentje:
MÉGSEM MEGY...
2013. febr. 17. 11:48
 6/6 A kérdező kommentje:
mégiscsak sikerült...
2013. febr. 17. 14:27