Elmagyaráznátok és megmutatnátok ennél a két trigonometrikus egyenlőségnél azt, ami nekem nem világos?


1.

cos^2(x) - sin(x) = 1


// cos^2(x) + sin^2(x) = 1 => cos^2(x) = 1 - sin^2(x) //


1 - sin^2(x) - sin(x) = 1

sin^2(x) = -sin(x)

sin(x) = -1

x = -3π/2 + 2π*k

A megoldásban egyrészt (pozitív) +3π/2 + 2π*k jött ki, másrészt meg van egy 2. gyöke is, ami x(2) = k*π

Mit rontottam el, hol kell javítanom?


2.

cos(x) / tan(x) = 3/2

Itt a kikötéssel van egy kérdésem. Csak a tan(x)-re kell felírni, hogy tan(x) ≠ 0, azaz x ≠ π*k

vagy a cos(x)-re is fell kell írni, hogy cos(x) ≠ 0, azaz x ≠ π/2 + b*π, mert tan(x) = sin(x)/cos(x)?

Köszönöm a segítségeteket! :)



2013. febr. 16. 10:35
 1/2 anonim ***** válasza:

A sin^2(x) = -sin(x) sorban osztottál sin(x)-szel. Ezt nem szabad vagy meg kell vizsgálni a sin(x)=0 esetet is.

Javaslom a következőt:

sin^2(x) = -sin(x) egyenletet egy oldalra rendezed és szorzattá alakítod.

sin^2(x) + sin(x)=0

sin(x)*[sin(x)+1]=0

Mivel egy szorzat akkor és csak akkor nulla ha valamelyik tényezője nulla ezért

sin(x)=0 aminek a megoldása valóban k*π

sin(x)+1=0

sin(x)=-1 ez egy harmadik síknegyedbeli érték (sárga színű függvénytáblázat 46. oldal) így a megoldás +3π/2 + 2π*k



Mind a kettőre fel kell írni a kikötést. tg(x)≠0, mert a nevezőben van. cos(x) ≠ 0, mert minden tg-es kifejezésnél ez a kikötés fennáll.

2013. febr. 17. 08:37
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönmöm a segítségedet! :)
2013. febr. 17. 09:09