Fizika házi feladat. (? ) (8. osztály)
1,Egy játékvonatok 230 V hálózati feszültségre kapcsolt transzformátorról működtetünk.A szekunder tekercsben az áram erőssége 0,23 A,a feszültség 10 V.
a, Mekkora a primer tekercsben folyó áram erőssége?
b, Mekkora teljesítményű a játékvonat motorja?(nekem 2,3 W jött ki)
2,Egy transzformátor szekunder tekercsének 10-szer nagyobb a menetszáma,mint a primer tekercsé. A szekunder tekercset 45V feszültségű áramforrásként szeretnénk használni,ezért a primer tekercsre 4,5 V-os zsebtelepet kapcsoltunk.
a, Elérjük-e a célunkat?
b, Miért?
3,Egy elektromos csengőt 230 V hálózati áramforrásra kapcsolt transzformátorról működtetünk.A szekunder feszültség 23 V.
Mekkora a szekunder tekercsnél elérhető áramerősség,ha a primer körbeli ampermérő 0,3 A erősségű áramot jelez.
Mekkora teljesítményű a csengő?
4, Egy játékvonatot 230 V hálózati feszültségre kapcsolt transzformátorról szeretnénk üzemeltetni,de a vonat 10 V áramforrásról működtethető.
a, Sikerül-e a játékot működésbe hozni,ha a transzformátor szekunder tekercsének a menetszám 23-ad része a primer tekercs menetszámának?
b, Miért?
Azt mondta a tanár,hogy ezek benne lesznek a dolgozatban.
Kérem segítsen az aki tudja!A számítás menetére is szükségem van.Elmagyaráznád?Előre is nagyon szépen köszönöm.
Ezekhez kevés dolgot kell csak tudni:
- a transzformátor váltóárammal tud csak működni
- a feszültségek arányosak a menetszámmal
- a teljesítmény a két oldalon megegyezik
Az utolsó kettőből következik, hogy az áramerősségek fordítottan arányosak a menetszámmal, de ezt már nem is nagyon kell megjegyezni, mert könnyen kijön, és azokat egyszerűbb megjegyezni.
1)
A feszültségek aránya benne van a szövegben, úgyhogy örül neki az ember: 230 → 10, vagyis 23-ad részére csökken. A menetszámok aránya is ilyen, bár ez nem kell a feladathoz.
Áramerősség kell. Ha eszedbe jut a fordított arányosság, akkor tudod, hogy a szekunder oldalon 23-szorosa az áramerősség a primer oldalinak. Most visszafelé kell, mert a szekunder áramerősség van megadva: a primer oldali annak 23-ad része tehát.
Ha nem bízol benne, hogy jól jegyzed meg, akkor számítsd ki mindkét oldalon a teljesítményt, azonos kell legyen. Úgyis ki kell számolni a szekunder oldalon (jól számoltál egyébként).
2)
Ha a szekunder menetszám a nagyobb, akkor a feszültség is nagyobbra transzformálódik. Szóval elvileg a 4,5 voltból 45-öt csinál. DE CSAK VÁLTÓÁRAMBÓL! A zsebtelep meg egyenáram.
3)
A feszültség a tizede lett. Akkor az áramerősség a tízszerese lesz.
A teljesítmény egyforma, elég az egyik oldalit kiszámolni.
4)
A 23-ad menetaránnyal a feszültség is 23-ad lesz, tehát OK.
Viszont a kisvonathoz egyenáram kell, mert a feszültség polaritása (szóval hogy melyik vezeték a pozitív pólus, és melyik a negatív) határozza meg, hogy előre megy, vagy hátra. Váltóárammal nem megy sehová sem.
Viszont az a gondom ezzzel a kérdéssel, hogy az 1. kérdésnél is játékvonatról van szó. Ott akkor miért volt jó a váltóáram?? Természetesen azért, mert a játékvonat trafója után van egy egyenirányító is, ami a váltóáramból egyenáramot csinál. De akkor itt miért ne lenne??? Szóval valószínű ravasz akar lenni a kérdés, de nem tetszik, mert nem egyértelmű...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!