Heló nem értem a fizika házit. Hogy számoljam ki? /képletet kérnék, ne megoldást légyszi/

2 m2 fenyő tutaj (500 kg/m3) 3cm vastag.Mennyire merül bele a vízbe?

2013. febr. 13. 19:42
 1/2 bongolo ***** válasza:
69%

A tutaj vastagsága h=3 cm, vagyis 3/100 méter.

A tutaj térfogata alapterület szorozva vastagság: V = A·h = 2 m² · 3/100 m = 6/100 m³

A tutaj tömege térfogat szorozva sűrűség: m = V·ρ = 6/100 m³ · 500 kg/m³ = 30 kg

A tutaj súlya G = m·g = 30 kg · 10 m/s² = 300 N


Mondjuk d cm mélyen merül be a vízbe, ami d/100 méter. A rá ható felhajtóerő megegyezik a kiszorított víz súlyával, ami a bemerülő térfogat szorozva a víz sűrűségével (ami 1000 kg/m³) szorozva g-vel.

Szóval a felhajtóerő F = V·ρ·g = 2 m² · d/100 m · 1000 kg/m³ · 10 m/s² = 200·d N


Ha lebeg a tutaj, akkor a súlya megegyezik a felhajtóerővel:

G = F

300 N = 200·d N

d = 1,5

Vagyis 1,5 cm mélyre merül a tutaj.


---


Az a helyzet, hogy ezt gyakorlatilag számolás nélkül is lehetett volna tudni, mert a fa sűrűsége fele a víz sűrűségének, tehát a fa fele fog bemerülni. (Ha a fa sűrűsége megegyezne a víz sűrűségével, akkor a fa teljesen bemerülne.) De kérted, hogy képleteket írjunk, ezért a hivatalos utat jártam végig, az erőket számoltam ki.

2013. febr. 13. 23:29
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :D
2013. febr. 21. 15:55