SOS! Holnap fizika doga és nem tudom hogyan számoljam ki?


1.) 10 m mély kútból méterenként 10 N súlyú lánccal vizet húzunk fel. A vödör súlya vízzel együtt 120N. Mekkora munka árán tudunk egy vödör vizet felhúzni?


2.) Egy 220V-os egyenáramú villamos motor az 1,2t liftet 0,5min alatt 15m magasra emeli fel. Mekkora a motor leadott átlagteljesítménye, ha hatásfoka 90% ? Mekkora az energiafogyasztás egyszeri felemelésnél?


Lécci, segítsetek,ha leírjátok akkor tuti meg értem, de így... :)


2012. jún. 5. 18:16
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

m = 1,2 t = 1200 kg

g = 9,81 m/s²

h = 15 m


W = m*g*h = 1200*9,81*15 = 176580 J (Joule)


t = 0,5 min. = 0,5*60 = 30 s


P(hasznos) = W/t = 176580/30 = 5886 W (Watt)


5886 W ... ... 90 %

x W ... ... 100 %


x = 100*5886/90 = 6540 W


E = 6540*30 = 196200 J, vagy: E = 176580/0,9 = 196200 J az energiafogyasztás egyszeri felemelésnél

2012. jún. 6. 01:24
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

W = vödör súlya * kút mélysége + a lánc átlagos súlya * kút mélysége


W = 120*10 + 10*10/2*10 = 1200 + 500 = 1700 J

2012. jún. 6. 01:32