Fizika, körmozgás, hogy számoljam ki?


Az országút egy vízszintes fekvésű kanyarban, 80m sugarú kör mentén kanyarodik. a kanyarban 57,6km/h sebességgel haladó gépkocsi kerekei és az aszfalt közötti tapadási súrlódási együttható értéke 0,5.

a) Mekkora a kocsi centripetális gyorsulása?

b) Mekkora a maximális haladási sebesség, amellyel a kocsi a kanyarban még épp nem csúszik meg?


2011. dec. 13. 17:43
 1/6 Mátyás3 ***** válasza:

a centripetális gyorsulás ugye kerületi sebesség a négyzeten per sugár, 57.6/3.6= 16 m/s

centripetális gyorsulás: 16*16/80= 3,2 m/(s*s)


A b-re már nem emlékszem hogy hogyan kéne kiszámolni pedig gépésznek tanulok :D, keress vmi gyökös képletet a füzetedben amiben van centripetális gyorsulás és suródási együttható is, és a képletben relációs (kacsacsőr) jel legyen a két oldal között ne csak egyenlőség, abból ki fog jönni.

2011. dec. 13. 18:00
 2/6 anonim ***** válasza:

Szerintem az első válaszoló arra gondolt a b kérdésnél,hogy:

m*centripetális gyorsulás=m*g*súrlódási együttható

azaz kerületi sebesség négyzete = g*0,5*sugár

2011. dec. 13. 18:12
 3/6 anonim ***** válasza:
A relációs jel szerintem csak akkor kéne ha azt kérdezné a feladat,mekkora lehet a sebesség. De itt a maxot kérdi úgyhogy szerintem elég az egyenlőség
2011. dec. 13. 18:16
 4/6 Mátyás3 ***** válasza:
megeshet :D
2011. dec. 13. 18:24
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Azt hiszem, hogy ahol a tapadási súrlódási erő nagyobb a centripetális erőnél, ott lesz v max.
2011. dec. 13. 18:28
 6/6 A kérdező kommentje:
Egyébként nagyon aranyos az a zárójeles kacsacsőr, évek óta nem hallottam ezt az aranyos szót. :D
2011. dec. 13. 18:37