Egy derékszögű háromszög 2 befogója 16 és 28 cm. Mekkora az átfogóhoz tartozó magasság?

2013. febr. 3. 19:04
 1/6 anonim ***** válasza:
16, vagy 28 centi.
2013. febr. 3. 19:14
 2/6 A kérdező kommentje:
?
2013. febr. 3. 19:14
 3/6 anonim ***** válasza:

Pitagorasz tétel alapján az átfogó ~32,25 cm.

A magasság a két szomszédos oldal arányában osztja ketté az átfogót, tehát 16x+28x=32,25 cm.

16x=11,73 cm

28x=20,52 cm

A magasságvonal létrehoz még két derékszögű háromszöget a háromszög belsejében, én most mondjuk a kisebbikkel fogok számolni.

Egyik oldala a, ami a magasságvonal hossza.

Másik oldala 11,73 cm.

Az átfogó pedig a kisebbik befogó, tehát 16 cm.

Pitagorasz tétel alapján ez 10,88 cm.


Az átfogóhoz tartozó magasság 10,88 cm.


(Remélem, nem néztem el semmit, fáradt vagyok már...)

2013. febr. 3. 19:21
 4/6 anonim ***** válasza:

Pitagórasz tétel alkalmazásával az átfogó 32,25cm.

A derékszögű háromszög területe= a két befogó szorzatának a fele, azaz ebben az esetben:224cm2.Másrészt terület=(átfogó.magasság)/2.

224 = (32,25 * m)/2. Ebből egyenletmegoldással m = 13,89cm.

Az előző válaszadó gondolatmenete ott rossz, hogy a magasság nem a közrefogó oldalak arányában osztja a harmadik oldalt. Ez a szögfelezőre igaz.

2013. febr. 3. 21:04
 5/6 A kérdező kommentje:
utolsó kettőnek nagyon köszi :)
2013. febr. 3. 21:27
 6/6 anonim ***** válasza:

Csak érdekességként.


Nem feltétlen kell külön kiszámítani az átfogót.


Ha kétféle területképletből adódó

m = ab/c

képletbe behelyettesíted a

c = √(a² + b²)

értéket (átfogó), akkor lesz

m = ab/√(a² + b²)

Mindkét oldalt négyzetre emelve

m² = a²b²/(a ² + b²)

Mindkét oldal reciprokát véve

1/m² = (a² + b²)/a²b²

A jobb oldalon tagonként elvégezve az osztást, az

1/m² = 1/a² + 1/b²

=============

összefüggést kapod, amiben már csak a két befogó szerepel.

2013. febr. 4. 01:34