Krisztike333 kérdése:

Egy állatkereskedésben kis és nagy madarak kaphatók. A nagy madarak ára kétszerese a kis madarak árának. Egy vevő 5 nagy és 3 kicsi madarat vásárolt. (? )

Ha ehelyett 3 nagy és 5 kicsi madarat vásárolt volna 20 dollárral kevesebbet költött volna. Mennyibe kerültek a madarak?
2013. febr. 2. 17:31
 1/1 mattan ***** válasza:

kidmadár x

nagymadár 2x (kétszerese a kicsinek)


5 nagy : 5*2x

3 kicsi: 3*x


5*2x+3x=10x+3x=13x


3 nagy: 3*2x

5 kicsi: 5*x


3*2x+5*x=6x+5x=11x



11x < 13x

20 dollárral


Ha kisebbhez hozzáadjuk akkor egyenlő lesz.


11x+20 = 13x /-11x

20=2x /:2

10=x


Kismadár x = 10 dollár

Nagymadár 2x=2*10=20 dollár

2013. febr. 2. 17:36