Ezt hogy számoljam ki? Logaritmus. Log (kicsi 9es) (nagy 3as).

Tehát gondolom 9es alapú logaritmus 3. Az megy, hogy ha pl. 2es alapú logaritmus 4, az 2. De amikor a lenti szám nagyobb, esetleg tizedes tört van, azt már nem értem. Elmagyarázná valaki?

2012. okt. 17. 18:43
 1/6 anonim ***** válasza:

gyök(9) = 9^1/2 = 3

Tehát log_9 3 = 1/2

2012. okt. 17. 19:30
 2/6 A kérdező kommentje:
Én ezt nem értem. Mi az a 1/2? Hogy jön ki?
2012. okt. 17. 21:00
 3/6 anonim ***** válasza:

Rájöttem, hogy a három az gyök kilenc. A gyökvonás a reciprokra való emelést jelenti, tehát "második" gyök alatt kilenc az egyenlő kilenc az "egykettediken" (ezt jelöli az 1/2).


Vminek a logaritmusa az a szám, amire ha az alapot emelem, visszakapom a számot. Az előbb okoskodtuk ki, hogy ha a kilencet egykettedikre emelem, akkor visszakapom a hármat tehát a keresett érték az egyketted.

2012. okt. 17. 21:50
 4/6 anonim ***** válasza:

"a" alapú logaritmus "b" jelenti azt a hatványkitevőt, amelyre "a"-t emelve "b"-t kapunk.

tehát log_a b azt az "x" számot jelenti, amelyre "a"-t emelve "b"-t kapunk

Log_9 3 = 1/2, mert: 9 az egykettediken az 3

kilenc az egykettediken az négyzetgyök kilenc (törtszám a hatványkitevőben)

valaki nézze át, akinek friss még az agya, én így csütörtök délután már agyhalott vagyok :D

2012. okt. 18. 13:19
 5/6 anonim ***** válasza:
log_9 3 azt a kitevőt jelenti, amire 9-et emelve 3-at kapod meg. Az 1/2 a négyzetgyökvonást jelenti. Így a keresett érték 1/2, mert 9nek a gyöke 3.
2012. okt. 18. 22:08
 6/6 anonim ***** válasza:
Annyit még az előzőhöz, és válaszolva a problémádra: ha a lenti szám nagyobb, akkor is hatványkitevőt keresel, de ez nem lesz egész szám! Ekkor 1-től kisebb számot kell keresned.
2012. okt. 18. 22:10