Logaritmus! Mi a megoldási menete ezeknek? Log3 243= ;lg 100= ;log3 x+log3 2=3 ;log3 x+log3 5=log3 9; lg 9x=4 lg 3 Ami oda a log vagy lg után van írva szóköz nélkül az kicsi szám lenne csak nem tudok alsó indexet csinálni!

Ezekhez kérnék segítséget hogy az ilyen feladatokat hogyan lehet megoldani! Tehát nem csak a megoldásra vagyok kíváncsi hanem a menetére is!
2010. szept. 10. 12:17
 1/2 anonim ***** válasza:

Log3 243= a log definíciójából az a szám, amire 3-at emelve 243-at kapunk.vagyis 5.

lg 100= ez a 10-es alapú log, vagyis 10 a hányadikon 100, bálasz: 2

log3 x + log3 5=log3 9 átrendezni és az azonosságot alkalmazva 1,8.

utolsónál pedig x=9


ezeket kell felhasználni:

[link]

2010. szept. 10. 12:27
 2/2 Walter_Dornberger ***** válasza:

log3 243 =5 (243=3^5)

lg 100 =2


a 3.ra :


a logaritmus definiciója szerint :

a alapu log b jelenti azt a nem negatic c számot mejre igaz a^c= b

ezt és a logaritmus azonosságait ( szorzat logaritmusa a tényezők logaritmusának összege)kikötés x pozitív)

log3 (2*x) = 3 a 3 pedig log3 27

így az egyenlet megoldása (27/2)


a második könnyebb :

szintén a szorzat logaritmusa azonosság alapján

log3 (5x)= log3 9

x=9/5

a harmadiknál a hatvány logaritmusa azonosságot használva

4 lg 3 = lg 3*3*3*3 , vagyis átirva az egyenletet lg 9x = lg 3^4 pozitív x re 9x = 81, x= 9


Az lg megállapodás szerint 10es alapú logaritmust jelent.

log10 = lg

2010. szept. 10. 20:10