Aki jó matekos elmagyarázná?


Hogyan kell ezeket megoldani?

9x²-6x+1=? (az 9 x négyzet az első szám)

(3a+2b)²-9c²=?

27a(a köbön)-64=?

1-9a²=?

Ha valakinek van egy kis ideje akkor légyszíves egy magyarázatot is kérnék hozzá mert nagyon nem értem...


2013. jan. 29. 20:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem értem ezt.

Szerintem kihagytál valamit! Mert gondolom ezek egyenletek akarnak lenni, de nem ismerjük a jobb oldalt.

Vagy mit kéne velük csinálni? Mert pusztán így értelmezhetetlen a dolog.

2013. jan. 29. 20:46
 2/5 anonim válasza:

az elsö az ugyebár egy másodfoku tagot is tartalamz tehát az egyenlet megoldható a másodfoku megoldóképettel. ezt gondolom tanultátok mert akkor ilyet nem kerdeznenek. aztán ehhez sok magyarázat nem kell. ha 0 a keresett szám akkor zérushelyet számolsz. ha pozitiv számot akarsz kapni akkor a két kapott értéktol jobra es balra levo szám lesz a függveny miatt...ha pedig.negativ számot keresel akkor a ket ertek kozotti intervallumrol beszelunk


a másodikba nem akarok hulyeseget mondani ezert kihagyom

a harmadik az egy egyszerű kis egyenlet. a 64 et átviszed a másik oldalra es osztod 27el. csak egyszerű tortként irod le. es köbgyököt vonsz tagonként. a 64 bol 4 lesz a 27bol 3 tehát a megoldás a=4/3ad. ez nem tul bonyolult azt hiszem.

a 4.pedig szinten egyszeru. az egyet átviszed majd osztasz minusz 9el itt is sima tortkent irod fel a dolgokat nem osztod el hanem hagyod. mivel a minusz 1et osztoddal el minusz 9el pozitiv számot kapsz ezert elvegezheto a gyokvonás de tagonkent. 1 gyoke 1 es a 9gyoke 3 az eredmeny 1/3ad.

2013. jan. 29. 20:48
 3/5 A kérdező kommentje:
:) ok inkább 1-t kapok de ezt meg nem értem... fuck me
2013. jan. 29. 20:54
 4/5 bongolo ***** válasza:

Nem, ezek nem egyenletek. Szerintem az a feladatod, hogy szorzattá kell alakítani őket.


Az úgy megy, hogy tanultatok bizonyos nevezetes azonosságokat. Azokat az azonosságokat be kell vágni, mert most nehezebb a dolog: visszafelé kellene alkalmazni őket. Szóval rá kell ismerni, hogy hoppá, ez pont olyan, mint valamelyik nevezetes azonosság.


Ezekről van szó:


(a+b)(a-b) = a²-b²

(a+b)² = a² + 2ab + b²

(a−b)² = a² − 2ab + b²


Ez a következő három nem új, csak az előzőek variálása, de olyan sokszor van, hogy érdemes külön is felsorolni:


(a+1)(a-1) = a²-1

(a+1)² = a² + 2a + 1

(a−1)² = a² − 2a + 1


(Hasonlítsd össze az előző hárommal!)


Nézzük a kifejezéseidet:


1. 9x² - 6x + 1

Itt rá kell jönni arra, hogy a 9 egy négyzetszám, vagyis 9x² = (3x)², ráadásul a 6 éppen duplája a 3-nak. Az 1 is négyzetszám, 1². Ezért ez pont olyan, mint az (a-1)², csak most a=3x. Tehát ez a megoldás:


9x² - 6x + 1 = (3x−1)²


2. (3a+2b)² - 9c²

Itt is arra kell rájönni, hogy 9c² = (3c)², és akkor már olyan az alakja, mint az (a²-b²)-nek, vagyis két négyzetes dolog különbsége. Az pedig nézd meg fent, melyik:


(3a+2b)² - 9c² = (3a+2b-3c)(3a+2b+3c)


3. 27a³ - 64

Hoppá, ezek szerint köböseket is vettetek. Akkor több azonosságot is kell tudni:


a³−b³ = (a−b)(a²+ab+b²)

a³+b³ = (a+b)(a²−ab+b²)

(a+b)³ = a³+3a²b+3ab²+b³

(a−b)³ = a³−3a²b+3ab²−b³

Ez az utóbbi kettő talán nem lesz visszafelé...


Szóval most 27a³ = (3a)³ és 64 = 4³, és ez az első fenti nevezetes szorzat:


27a³ - 64 = (3a-4)(9a²+12a+16)


Ugye érted, hogyan jött ki?


4. 1-9a²


Itt 1 = 1², 9a² = (3a)²

Remélem, a folytatás megy magadtól is, próbáld meg.

2013. jan. 30. 19:07
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen jól elmagyaráztad... kezdem érteni csak az a baj h ma megírtuk a dolgozatot és 1 es lesz :)
2013. jan. 30. 23:13