Jól oldottam meg ezt a matek feladatot? Valaki jó matekos ránézne? :D


Egy derékszögű háromszögbe írt kör sugara 6 cm, a háromszög egyik szöge 52°. Mekkorák a háromszög oldalai? Milyen hosszú a háromszög köré írható kör sugara?


1. kiszámolgattam az "a", "b" és "c"-t!

2. a=6,88 b=5,37 c=8,73

3. terület képlet: a*b*c /4R = 13,43 cm^2

4. R= a*b*c / 4T = 6,11 cm!


Jól dolgoztam, ez a megoldás ennél a feladatnál?


2013. jan. 25. 18:31
 1/3 anonim ***** válasza:

Sajnos nagyon eltérő az oldalak kiszámítása, a köré írható kör sugara pedig az átfogó fele:

[link]

Ezen látod a helyes eredményeket. Ha nem sikerül kiszámolni szóljál!

2013. jan. 25. 19:28
 2/3 vurugya béla ***** válasza:

Igen bonyolultan dolgoztál, és hibás is! (Hogy lehetne egy befogó kisebb a beírt kör sugaránál???)


Legyen A-nál 52 fok, B-nél 38 fok és C-nél derékszög.

Legyen K a beírt kör középpontja, legyen P a kör AC oldallal való érintési pontja, és Q a kör AC oldallal való érintési pontja. Mivel K a szögfelezők metszéspontja, emiatt APK egy derékszögű háromszög, aminek A-nál levő szöge 26 fok (=52/2), és KP=6 cm. Ebből szögfüggvénnyel adódik, hogy AP=6/tg26° = 12,30 (cm).

Mivel PCQK egy 6 cm oldalú négyzet, ezért b=6+AP=18,30.

Ugyanígy számolható az "a" befogó 6+BQ =23,43 (cm). (Itt BQ=6/tg19° = 17,43 (cm). )


Az átfogó pedig AP+BQ=35,73, mert a beírt körhöz húzott érintőszakaszok egyenlőek.

A körülírt kör sugara meg az átfogó fele a Thalész-tétel miatt! (Nálad ez se stimmelt...)

R=35,73/2 és kész.

2013. jan. 26. 13:49
 3/3 A kérdező kommentje:
Mostmár értem, köszönöm szépen :D
2013. jan. 30. 19:55