Egy híd hosszát akarjuk megmérni a híd irányában lévő 43 méter magas helyről. Innen a híd két végpontja 5°24’ és 9°18’ depressziószög alatt látni. Milyen hosszú a híd?


Lerajzoltam a feladatot és így számoltam:

1. tg5,4° = 43/y y=454,89 m

2.tg9,3°=43/k k=262,58m

3. Összeadtam és 717,47 m.

4. Elvileg lehet ekkor hosszú egy híd, nem? :D


Jó lett a megoldásom?


2013. jan. 24. 20:26
 1/3 anonim ***** válasza:

lehet, de a válaszod nem jó, mert kivonni kell a két számot.


Az első egyenlet adja a torony és a híd távolságát. Legyen x a távolság.

A másik egyenlet pedig a torony és a híd másik végének a távolságát. x+l (l a híd hossza.)


l úgy jön ki, hogy (x+l)-x

vagyis a két eredményt ki kell vonni.

2013. jan. 24. 20:39
 2/3 anonim ***** válasza:

Gyakorlatilag ez egy tompaszögű háromszög.amelyből majd Sinustétellel számolhatunk.


Először is ki kell egészíteni a háromszöget egy derékszögű háromszöggel,hogy megkapjuk híd felénk eső végpontjának és annak a helynek,ahol állunk távolságának hosszát.


Mivel a felénk eső végpontot 5°24' dőlésszögben,azaz 5,4°-ban látjuk,ezért a derékszögű háromszög,amellyel kiegészítettük a háromszögünket,84,6° lesz.Tudjuk az egyik oldalt is,43m.Ebből 84,6° cosinusával számoljuk az "átfogót".cos84,6°=43/x,ebből x=456,92 méter.


Két szög és egy oldal ismeretében sinustétellel tudunk számolni,az alsó élt kell kiszámolni,mivel az a híd maga.


a 456,92 méterrel szemben van a 9°18',azaz 9,3°,tehát az együtt lesz.Az alsó éllel szemben van az 5,4°.Ebből 456,92/b=sin9,3°/sin5,4°,amelyből b=266,1 méter.

2013. jan. 27. 00:04
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat :D


Kedves utolsó válaszoló!


Lerajzoltam, amit írtál és teljes mértékben meg is értettem!!

Viszont, ahogy te levezetted azt mi nem tanultuk a suliban (de az is lehet, hogy én nem tudom!)


Szóval az lenne a kérdésem, hogy ezzel a számomra "ismeretlen módszerrel" kijött eredmény biztos jó-e? Nem a végeredményre gondolok elsősorban, hanem a számolási menetre! Ez esetleg a saját módszered és pl. csak ennél a feladatnál lehet használni, vagy bátran használhatom ezt a menetet más feladatokban is?


Remélem érthető, amit írtam :D


Köszi a választ előre is :D

2013. jan. 27. 16:51