Tömegszázalék valaki elmagyarázná?


400 gramm 30 %- os sóoldathoz 20g vizet teszünk. Hány százalékos lesz az oldat?



240 gramm 35%- os sóoldathoz 30 gramm sót teszünk. Hány százalékos lesz az oldat?


Valaki el tudná magyarázni, hogyan is kell megoldani?



2013. jan. 27. 17:24
 1/3 bongolo ***** válasza:

Mindig azt érdemes csinálni, hogy ki kell számolni kezdetben az összetevők tömegét, aztán valamelyik összetevő tömege változik, és azzal vissza kell számolni, hogy a végén hány százalékos az oldat.


Vagyis most ez a menet:


30%-os oldat azt jelenti, hogy a teljes tömeg 30%-a az oldott anyag (só), a maradék 70% pedig az oldószer (víz).

400 gramm 30%-a 400·30/100 = 120 g

Ennyi só van az oldatban. A maradék 280 g pedig víz.

Ha hozzáadunk 20 g vizet, akkor ezek lesznek az összetevők:

120 g só és 300 g víz


Az oldat ennyi tömegszázalékos: oldott 100 · anyag / összes = 100 · 120/(120+300) = 28,57%

2013. jan. 27. 19:45
 2/3 bongolo ***** válasza:

No jól a mondat közepébe írtam a 100-asat. Így kellett volna:


100 · oldott anyag / összes = 100 · 120/(120+300) = 28,57%

2013. jan. 27. 19:46
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget.
2013. jan. 27. 20:38