Hogy számoljam ki a metszéspontot (lent)?


Lineáris függvényeket vesszük matekból, és volt egy ilyen koordináta rendszeres feladat:

Állapítsd meg az alábbi 2 hozzárendelés/egynlet metszéspontját, anélkül, hogy azt a koordináta rendszerben ábrázolnád?

X|-->1/2(egy ketted)X-3

Y=-1/4x +4


Vagy valami ilyesmi. A 2 egyenlet nem pont ez volt, de hasonló. Leírnátok kérlek érthetően, hogyan kéne ezt megcsinálni?



2013. jan. 29. 15:16
 1/2 anonim ***** válasza:

Ott metszi egymást a két grafikon, ahol ugyanazt az értéket veszi fel a két függvény.

Felírod az egyenletet és megoldod:

1/2x-3=-1/4x+4

2/4x+1/4x=7

3/4x=7

x=7*4/3=28/3

Tehát x=28/3-nál veszi fel a két függvény ugyanazt az értéket. A metszéspont x koordinátája már megvan, már csak az y kell. Ehhez ki kell számolni valamelyik függvény (mindegy, hogy melyik, mert 28/3-nál mind2 ugyanazt a függvényértéket veszi fel) függvényértékét az x=28/3 helyen.

Helyettesítsünk be mondjuk az elsőbe:

1/2*28/3-3=14/3-9/3=5/3

Tehát a metszéspont y koordinátája 5/3.

Így a metszéspont: M(28/3,5/3)

2013. jan. 29. 17:32
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. jan. 29. 17:41