Hogy számoljam ki ezt a két feladatot?


Tunátok segíteni a kémia házifeladatban?

1.

242, 0 g 26,7%-os sósavat kell készítenünk 20, 0 és 32,1 tömegszázalékos oldatból. (? )

Hány grammot kell elegyíteni a két oldatból?

A számolás menete / lényege is fontos lenne, köszönöm!


2.

Hány gramm nátrium-klorid kristályosodik ki a 80 C-on (celsius) telített oldat 500 grammjából, ha 10 C-ra hűtjük le?

80 C-on a NaCl oldhatósága: 27,75 g / 100g oldat

10 C-on a NaCl oldhatósága: 26,36 g / 100g oldat

A számolás menete / lényege is fontos lenne, köszönöm!

A lényeg, hogy hogy induljak el és miért?

Köszönöm!


2013. jan. 27. 11:51
 1/3 A kérdező kommentje:
Aki segít felpontozom!
2013. jan. 27. 12:00
 2/3 DudoloPocok ***** válasza:

1.


x g kell a 20 %-os ból


20*x+32*(242-x)*32,1 =242*26,7 ( keverési egyenlet


m1*c1+m2*c2+.......m(n)*c(n)=(m1+m2+...+m(n))c

akol m1, m2...m(n) a c1, c2...c(n) koncentrciójú oldat tömege, a c a keletkező keverék koncentrációja )


innen :


20x+7768,2-32,1x =6461,4

1306,8 =12,1 x

x=108


108 g 20% és 134 g 32,1 % oldat kell.

2013. jan. 27. 23:13
 3/3 DudoloPocok ***** válasza:

2.


keverési képlettel lásd előbb ( a szilárd-kivált- konyhasó 100 tömeg%-os , ebből x g fog kiválni


500*27,75= x*100+(500-x)*26,36


innen


13875=73,64x+13180

73,64x=695

x=9,438 g fog kiválni

2013. jan. 27. 23:21