Erről lenne szó: [link]
Ha valaki részletesen leírná, megköszönném. Csak ne a behelyettesítős módszert, amit kiad a wolframalpha, mert azt nem tanultuk. :)
2013. jan. 29. 12:47
2/3 A kérdező kommentje:
eu utóbbit nem ide akartam :D
2013. jan. 29. 13:49
3/3 bongolo válasza:
Ott van a puska alatta, hogy parciális integráláshoz mit minek képzelj el:
∫ x · 2^(1-x) dx
g(x) = x
f'(x) = 2^(1-x)
Ez az utolsó 2 sor volt a puska.
f(x)-et könnyű kitalálni: Mivel 2^x deriváltja (2^x)·ln 2, ezért
f(x) = 2^(1-x)/(-ln 2)
Deriváld vissza, abból látni fogod, hogy milyen gondolatmenettel jön ki az integrálás.
g'(x) persze baromi egyszerű (=1), így az integrál ez lesz:
∫ f'·g dx = f·g - ∫ f·g' dx
= x·2^(1-x)/(-ln 2) - ∫ 2^(1-x)/(-ln 2) dx
= x·2^(1-x)/(-ln 2) - 2^(1-x)/(ln 2)² + C
Ha akarod, ki tudsz emelni 2^(1-x)-et, hogy egyszerűbb alak legyen:
C - 2^(1-x)·(x·ln 2 + 1)/ln²2