Tudnátok segíteni az alábbi fizika feladatban? Témakör: Az erő


Egy lift tömege 2000 kg. Mekkora erővel húzza a tartókábel ezt a liftet, ha:

a, nyugalomban van?

b, 2 m/s2 gyorsulással emelkedik?

c, 2 m/s2 gyorsulással süllyed?

d, 4 m/s változatlan sebességgel süllyed?

e, 4 m/s változatlan sebességgel emelkedik?

f, Mekkora erővel húzza a kábel a liftet az előző (a-e) esetekben?

Már az is nagy segítség lenne, ha megtudnátok mondani, hogy milyen képletekkel tudnám kiszámítani helyesen őket!



2013. jan. 27. 10:43
 1/3 anonim ***** válasza:

a, Ha nyugalomban van, akkor F = m*g ~ 20 kN

b, Egyszer a gravitációs + erő kell a gyorsuláshoz is. F = m (g+a) ~ 24 kN

c, Ekkor F = m* (g-a) ~ 16 kN

d és e egyben, ha változatlan a sebesség, nem hat rá külön erő csak a gravitációs, tehát F = m*g = 20 kN

f meg minden ugyanez, a lift akkora erővel húzza a kötelet, mint a kötél a liftet.

Ezeket mind Newton második törvénye alapján lehet kiszámolni, ami kimondja, hogy F = m*a

Tehát egy ható erőnek a hatása gyorsulás lesz az adott tehetetlen tömegen. Ha van gyorsulás, akkor van erő is.

2013. jan. 27. 11:13
 2/3 anonim ***** válasza:
Az f-nek meg a kulcsa Newton harmadik törvénye, a hatás-ellenhatás törvénye.
2013. jan. 27. 11:14
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2013. jan. 27. 11:22