Heppyhippo kérdése:

Fizikai feladatban kérnék segítséget :D segítene valaki?

40 m/s halad egy motoros egy 40m sugarú csőben. Az lenne a kérdés, hogy mekkora ív hagyható el a tetejből úg hogy a motoros mg sikereesen landoli tudjon a másik oldalon .(a csőből egy félcsövet kell kreálni.)

2013. jan. 1. 22:43
 1/2 bongolo ***** válasza:

Ez valójában egy ferde hajítási kérdés. Amikor elhagyja a motor a csövet, onnantól ferde hajítás van, és az a kérdés, hogy milyen távol esik megint ugyanolyan magas szintre.


Mondjuk a cső tetejéből ki van vágva 2α szögben valamennyi (szimmetrikusan). Ahol a motor elhagyja a csövet, ott a függőlegeshez képest α szögben van a cső vége. Rajzold le ezt (egy kicsit több, mint fél körrel), hogy jobban lásd a szögeket. A motor sebessége ilyenkor v=40 m/s, a sebesség iránya pedig érintőleges a körhöz. Mondjuk a vízszintessel β szöget zár be. Azt fogod látni, α és β merőleges szárú szögek, tehát egyformák.


A motor sebességének vízszintes komponense:

v₁ = v·cos β

Függőleges komponens:

v₂ = v·sin β


2t ideig repül a motor, mielőtt újra elérné a csövet. t ideig megy felfelé a csúcspontig, onnan pedig t ideig esik le ugyanolyan magasságot, jó esetben a cső túlsó feléhez.

A lefelé eséssel könnyebb felírni az egyenletet:

g·t = v₂

tehát 2t = 2·v₂/g

Ennyi ideig ment a sebesség vízszintes komponensével vízszintesen:

s = 2t·v₁

Ez kell legyen a távolság a cső két vége között:

s = 2·r·sin α


Most mindent beírva az egyenletekbe ezt kapjuk:

s = 2t·v₁ = 2r·sin α

2·v₂/g·v₁ = 2r·sin α

v·sinβ·v·cosβ = g·r·sin α

α=β, tehát:

v²·cosα = g·r

cos α = gr/v²

Ebből már minden adat ismert, kijön belőle az α. Annak a dupláját kell kivágni a csőből.

2013. jan. 2. 11:50
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2013. jan. 2. 18:40