Tunátok segíteni a kémia házifeladatban?


1.

242, 0 g 26,7%-os sósavat kell készítenünk 20, 0 és 32,1 tömegszázalékos oldatból. (? )

Hány grammot kell elegyíteni a két oldatból?

A számolás menete / lényege is fontos lenne, köszönöm!


2.

Hány gramm nátrium-klorid kristályosodik ki a 80 C-on (celsius) telített oldat 500 grammjából, ha 10 C-ra hűtjük le?

80 C-on a NaCl oldhatósága: 27,75 g / 100g oldat

10 C-on a NaCl oldhatósága: 26,36 g / 100g oldat

A számolás menete / lényege is fontos lenne, köszönöm!


2013. jan. 25. 20:38
 1/1 anonim ***** válasza:

Habár a kérdés már régóta nem aktuális, hátha ez segít valakinek :)


1.


Ezt legkönnyebben keverési egyenlettel lehet szerintem megoldani:

A keverési egyenlet ugye= 1.oldat tömege szorozva a m/m%-al + 2.oldat tömege szorozva az oldat m/m%-ával= a 2 kezdeti oldat össztömege szorozva a keletkezett oldat tömegszázalékával.

Ha ennek a feladatnak felakarnánk írni az egyenletét hiányoznának a kiindulási oldatok tömegei.

Az 1. oldat tömege legyen Y.

A 2.-ét úgy kapjuk meg ha a végleges oldatából kivonjuk az 1. oldat tömegét: 242-Y. Így felírt egyenlet:

Yx20+(242-Y)x32,1=242x26,7. --> 20Y+7774-32Y = 6461,4

Megoldva az egyenletet az Y= 106,88.

Tehát az 1. oldat tömege: 106, 88 g. A 2.-é pedig: 135,12 g.


2.


500 g 80 Celsius fokos oldat tartalmaz (27,75x5) 138,75 g NaCl-t.

Mivel nem írtad, hogy kristályvizes vegyületként kristályosodna ki ezért tiszta NaCl válik ki. (Ha jól értem)

500 g oldatban van 361,25 g víz. 100 g víz 10 fokon 35,8 g NaCl-t old.

Így kiszámolható, hogy 10 fokon 361,25 g víz 129,32 g NaCl-t old.

138,75-129,32= 9,43 g NaCl válik ki.

2020. jún. 10. 21:03