Kémia, oldatok. Hogy is van ez?


1.: Oldatot készítünk 678,6g konyhasó és 3671,4 cm^3 víz felhasználásával. Hány tömegszázalékos az oldat? Hány mol konyhasót tartalmaz az oldat 1dm^3-e? (Az oldat sűrűsége 1,25 g/cm^3)


2.: Hány darab nátriumion és hány mol kloridion van 2,5dm^3 nátrium-klorid-oldatban, ha az oldat anyagmennyiség-koncentrációja 2 mol/dm^3?


Abszolut nem értek semmit, valaki segítsen legyen szíves :S


2013. jan. 24. 19:59
 1/2 szvandaaa ***** válasza:

1, Tömegszázalék (m/m%) = m oldott anyag / m oldat * 100%

Tudod, hogy 678,6 g NaCl-od van & 3671,4 cm^3 vized, ami ugye 3671,4 g. Ha ezeket összeadod az oldat tömegét kapod, ami 4350 g lesz. Így kiszámíthatod a tömegszázalékot:

m/m%=678,6/4350*100=15,6%-os az oldatod.


Tudod, hogy a koncentráció összefüggése:

C=n/V ; továbbá a sűrűség-térfogat összefüggés: m=ró*V, amiből következik, hogy ( mivel neked 1 dm^3 kell, így ezzel számolhatsz):

m=1,25 g/cm3 * 1000cm^3 ( mert 1dm^3 az 1000 cm^3)= 1250g

M(NaCl)=58g/mol

és n=m/M >>> n=1250/58=21,55 mol

és így a koncentráció összefüggésébe behelyettesítve:

C=21,55mol/1dm^3=21,55mol/dm3 konyhasót tartalmaz az oldat.

2013. jan. 25. 00:11
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Most már értem! :)
2013. jan. 26. 13:39