Fizika tükrös feladat - Elmondaná valaki hogyan kell megodlani ezt?

Milyen magas az az oszlop, ami a hátam mögött 25m-re van és teljes egészében látom az előttem 3m-re lévő 2m magas türökben? Köszönöm a mélyreható segítségeteket! :)

2013. jan. 23. 17:20
 1/3 A kérdező kommentje:
A "teljes egészében látom"-ot úgy kell érteni, hogy az oszlop alja a tükör aljánál van, az oszlop teteje meg a tükör tetejénél látom. :)
2013. jan. 23. 17:22
 2/3 bongolo ***** válasza:

A síktükör egyenes állású, a tárggyal megegyező nagyságú virtuális képet alkot. Vagyis a virtuális kép a tükör mögött 28 méterre van. Érdemes lerajzolni úgy, hogy a szemünkbe a fény mintha a virtuális képről jönne. Ezek a virtuális fénysugarak egyenes vonalban jönnek.


A tükör nem a földön áll, hanem majdnem a szemünk magasságában, úgy lehet az, hogy az oszlop teteje meg alja is benne van, ráadásul a tükör széleinél.


A méret egyszerűen a hasonló háromszögekből adódik, a rajzból ez egyszerűen látszik:

tükör magassága / tükör távolsága a szememtől = virtuális oszlop magassága / virtuális kép távolsága a szememtől

2 / 3 = x / (28+3)

x = 62/3


Vagyis 20,666 m magas az oszlop.

2013. jan. 24. 19:33
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2013. jan. 25. 20:15