Egy szabályos négyoldalú gúla alapéle 20 cm és az oldalél az alaplappal 65°-os szöget zár be.

a) Mekkora a gúla magassága

b)Mekkora az alapél

c)Hány fokos szöget zár be az alaplap az oldallappal?

d) Mekkora szöget zár be a két szomszédos oldalél?


Előre is köszönöm a segítséget!


2013. jan. 15. 20:03
 1/2 PósánéAnita ***** válasza:

az alapnégyzet átlója: Pit tétellel: x^2=20^2+20^2, innen x= 28,

vedd a függőleges síkmetszetét, ami egy egyenlő szárú háromszög, alapja az x, szárai az oldalélek, magassága a test magassága. Felezd meg, így kapsz egy derékszögű háromszöget, amiben tudod az x/2= 14,14 és a szöget. Ebből tg 65= M/ 14,14, aza M= 30,32

b. ha jól értem ez meg van adva

c.megint egy síkmetszet kell, de egy másik: alapja a négyzet középvonala, szárai az oldalháromszögek magasságai, a háromszög magassága a test magasság. Felezd meg, itt is használható egy szögfgv. sin65= 30,32/ oldalél, oldalél=o=33,45, ez még majd kell..

a síkmetszetben tg Szög= 30,32/ 10, szög= 71,74

d. oldalháromszög szárszögét kérdezi: sin (szög/2)= 10/ 33,45

szög= 34,78

2013. jan. 16. 16:55
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm :D
2013. jan. 16. 19:14