Nem tudom megoldani ezt az egyenletet, valaki?


Kémiaversenyre készülök, de sajnos a számolások még nagyon rosszul mennek. A következő egyenletet kellene megoldani:

2(x/(180-x))=(3x/(180-3x))

Tudom, hogy a megoldás 60, de a megoldási folyamat érdekelne. Előre is köszönöm a válaszokat!:)


2013. jan. 12. 14:40
 1/3 anonim ***** válasza:

2x/180-x = 3x/180-3x


beszoroztam (180-x)-el és (180-3x)-el akkor

2x*(180-3x) = 3x*(180-x)

360x-6x^2=540x-3x^2

az -3x^2-180x

másodfokú megoldó képlet

ésa két gyök x1=0 és x2=-60

2013. jan. 12. 15:11
 2/3 anonim ***** válasza:

2x/(180-x) = 3x/(180-3x)

Átszorzol (180-x)-szel és (180-3x)-szel. Ezt kapod:

2x*(180-3x) = 3x*(180-x)

Hogy ne jöjjön ki másodfokú egyenlet, leosztok x-szel, de ekkor gyökvesztés történik. x=0 eredmény veszik el, de gondolom ez nem lenne jó megoldás úgy se.

Tehát ezt kapom:

2*(180-3x) = 3*(180-x)

Kibontva:

360-6x = 540-3x

Kivonsz 540-et és hozzáadsz 6x-et:

-180 = 3x

Leosztassz 3-mal:

-60 = x

2013. jan. 12. 15:14
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, sokat segítettetek!
2013. jan. 12. 15:24