Hogyan kell megoldani ezt az egyenletet?

4 az X-1-en -2=0
2013. jan. 5. 16:21
 1/4 anonim ***** válasza:

4^(x-1)-2=0

4^(x-1)=2

4^(x-1)=2^(2*(x-1)=2^1=2

elhagyható az alap, mivel a függvény szigorúan monoton nő

(2*(x-1)=1

2x-2=1

2x=3

x=1,5

2013. jan. 5. 16:26
 2/4 A kérdező kommentje:
Máshogy nem is lehet?
2013. jan. 5. 17:07
 3/4 anonim ***** válasza:

Máshogy nem,


4^(x-1)=2


A trükk mindig az, hogy azonos alapra kell hozni mindkét oldalt.

4=2^2 ezért mindkét oldalt 2-es alapra tudjuk hozni.


Utána azt kell megnézni, mikor egyenlőek a kitevők.

2013. jan. 5. 17:14
 4/4 A kérdező kommentje:
okéé köszi:)
2013. jan. 5. 18:12