Kordinátageometria elakadtam, hogyan tovább?

Sziasztok,a kérdésem a következő lenne: Írjuk fel annak a körnek az egyenletét,amely érinti az x-2y=3 egyenest a -1 abszcisszájú pontjában, és sugara √5.Kérem,ha tudsz segíts! Köszi előre is!

2013. jan. 7. 21:12
 1/3 bongolo ***** válasza:

Vagyis az x=−1-hez tartozó pontban érinti a kör az egyenest.

Milyen y tartozik hozzá?

-1 - 2y = 3

2y = -4

y = -2

Tehát a (-1; -2) pont az érintési pont. A kör ide futó sugara merőleges az egyenesre. Az egyenes normálvektora simán leolvasható a feladat szerinti egyenes egyenletből: (1; -2). Ez a vektor éppen az irányvektora a sugár egyenesének. Ebben az irányban √5 távolságra lesz a kör középpontja.

A vektor hossza: √(1²+(-2)²) ez éppen √5! Vagyis egy vektornyival odébb van a kör középpontja:

(-1; -2) + (1; -2) = (0; -4)

Ez az egyik középpont. Lehet viszont a másik irányban is:

(-1; -2) − (1; -2) = (-2; 0)


Az elsővel a kör egyenlete:

(x-0)² + (y-(-2))² = √5²

x² + (y+2)² = 5


A másik középponttal pedig:

... azt számold ki te.

2013. jan. 7. 22:57
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi,teljesen érthető!

akkor a másik az (x+2)²+y²=5

2013. jan. 8. 17:32
 3/3 bongolo ***** válasza:
Így van.
2013. jan. 8. 21:38