16,5 cm magas kúp nyílásszöge 47,6° Mekkora a kiterített palást középponti szöge és területe?
A kiterített palást, feltéve, hogy egyenes körkúpról van szó (a ferde kúp palástja szabálytalan alakú), minden esetben egy körcikk. Ennek a körcikknek kell a középponti szögét és a területét kiszámolni. Rajzot kértél, de remélem, meg tudsz bocsátani, ha én most lusta vagyok Painttel és kepfeltoltes.hu-val bíbelődni.
A körcikkhez tartozó körív hossza megegyezik a kúp alapkörének kerületével (2r*pi), a körcikk sugara pedig a kúp alkotója. A körcikk területe sugár*ív/2, kúp palástjára vonatkoztatva a*2*r*pi/2, azaz a*r*pi (mi erre a képletre középiskolában Árpiként hivatkoztunk). Ha a terület megvan, azzal a körcikk másik területképletéből (kör területének szöggel arányos része, azaz az alfa középponti szöghöz tartozó körcikk területe r^2*pi*alfa/360°) kiszámolható a középponti szög (arra majd vigyázunk, hogy ami itt az utóbbi képletben r, ott nekünk majd a-val kell számolnunk).
Namost. A kúp alkotója (a), sugara (r) és magassága (m) egy derékszögű háromszöget alkotnak, melynek átfogója az alkotó, egyik hegyesszöge pedig a nyílásszög fele. Ebben a derékszögű háromszögben elegendő adatot ismerünk a többi adat kiszámításához. Van magasságunk és szögünk, szögfüggvénnyel kiszámíthatjuk az alkotót és a sugarat. Nosza rajta. A szög melletti befogót ismerjük (ez a magasság), a szöggel szemközti befogó (sugár) és a magasság hányadosa a szög tangense, ezért a sugár r=m*tan(23,8°), az kb. 7,28 cm. Koszinusszal az átfogót is kiszámolhatjuk (alkotó), a=m/cos(23,8°), kb. 18,03 cm. Ezekből a fenti képletek segítségével a palást területe 412,36 cm^2, ebből a középponti szög alfa=145,36°.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!