Hatáértékszámításban jártasok segítségét kérném, bővebben lent?


Szóval a kérdésem az lenne, hogy hogyan tudom egy bizonyos függvény határértékét, hogy + vagy - végtelenben mennyi, illetve egy adott számnál jobbról vagy balról mennyi?


Adott: f(x)=(4x^3-9x^2)/9(x-2)^3


Kellene a határértéke - végtelenben, addig eljutok, hogy 4/9-ed, de honnan tudom, hogy + vagy - ?


Illetve a 2-ben BALRÓL, addig eljutok, hogy végtelen, de pozitív vagy negatív és hogyan tudom megállapítani.


Ha valaki elmagyarázná ezt nekem azt nagyon megköszönném!!4


2013. jan. 3. 16:56
 1/6 anonim ***** válasza:

lim x→-∞ (4x³-9x²)/(9(x-2)³)

A számlálót és a nevezőt is elosztod x³-bel:

lim x→-∞ (4-9/x)/(9(1-2/x)³)

(9/x)→0 és (2/x)→0, akkor is ha x→∞ és akkor is, ha x→-∞, így a határérték:

(4-0)/(9(1-0)³)=4/9

lim x→2- (4x³-9x²)/(9(x-2)³)

A számláló 4∙2³-9∙2²=-4-hez tart.

Mivel balról tartunk a 2-höz, ezért x<2, így x-2<0, ezért (x-2)³<0. A nevező ezért balról tart a 0-hoz, amit úgy írunk, hogy →-0. Így a függvény →-4/-0=4/0=∞

2013. jan. 3. 18:47
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi, életet mentettél.

Még annyi merült fel bennem, ha a nevezőben páros hatvány szerepelne, akkor a 2-ben balról vett határérték - végtelen lenne?

2013. jan. 3. 19:14
 3/6 anonim ***** válasza:
Igen, pl. lim x→2- (4x³-9x²)/(9(x-2)²)=-∞
2013. jan. 3. 19:32
 4/6 anonim ***** válasza:
A lényeg az, hogy mindig fontos megkülönböztetni a +∞-t a -∞-től, ill. a +0-t a -0-tól, egyébként az előjel szabályok úgy vannak, mint sima számoknál.
2013. jan. 3. 19:36
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm :) tényleg sokat segített
2013. jan. 3. 19:43
 6/6 anonim ***** válasza:
Szívesen... egy kis pihenés volt ez így analízis vizsga után :D
2013. jan. 3. 19:46