Fizika feladat. Hogyan lehet megoldani?

Egy 1600 menetes, 20cm^2 keresztmetszetű, 80 cm hosszú, egyenes tekercsben az áramot 0,4 s-on keresztül egyenletesen növeljük 0-ról 40 A-re. A tekercs 200 menetes másik tekerccsel van körülvéve(átmérő hossz nem azonos), melynek kivezetésire egy 20μF-os kondenzátor csatlakozik.Mekkora töltése van a kondenzátornak, ha azt a 200 menetes tekercsről 0,1;0,2;0,3;0,4 s-mal az 1600 menetes tekercs bekapcsolása után lekapcsoljuk?

2013. jan. 2. 18:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem biztos, hogy jól gondolom, de nem világos, hogy miért van megadva a tekercs keresztmetszete és hossza.

Mert a két tekercs egy ideális transzformátornak mondható, ami áramgenerátorról meghajtva áramváltóként működik.

1600/200 = 8-szoros az áramáttétel, így a szekunder tekercsen 0-tól 320A-re nő az áram lineárisan.

A töltés, ami áthalad a tekercsen és a kondira jut, azt ez alapján lehet kiszámolni:

I = dQ/dt -> dQ = Idt

Tehát integrálni kell az I vs. t függvény alatti területet, de mivel lineálisan nő az áram, ezért így lehet kiszámolni:

Q = I*t/2

Pl. 0.1sec-nél az I=320*0.1/0.4=80A és Q=80*0.1/2=4coulomb.

A kondin létrejövő feszültség meg ez: U=Q/C, tehát 0.1 sec-nél 4/20u = 200000V = 200kV. Ez jó sok.

Hasonlóan ki lehet számolni a többi időpillanatra is.

2013. jan. 2. 19:22
 2/2 A kérdező kommentje:
Végülis jónak tűnik.Másfajta megoldással próbálkoztam de az úgy nem működött.Korrektül, érthetően leírtad.Köszi a segítséged.
2013. jan. 2. 19:47