Hogyan kell ezeket a feladatokat megoldani?


1, Hány kg 25%-os és 65%-s sóoldatot kell összekeverni, hogy 110 kg 37%-os oldatot kapjunk?


2, Két csoportnak együtt egy adott földterületről 16 óra alatt kellett volna felszednie a burgonyát. Azonban csak az egyik csoport állt munkába, s már 36 órát dolgozott amikor a másik csoport is megérkezett és csatlakozott hozzá. Így közös erővel 4 óra alatt elvégezték a hátralévő munkát. Hány óra alatt tudták volna egyedül felszedni a burgonyát az egyes csoportok az egész területről?


A levezetésre is szükségem lenne!

Előre is köszi :)



2013. jan. 2. 17:45
 1/2 PósánéAnita ***** válasza:

a só mennyiségeket kell összeadni az első két oldatban, az pont a keverék sómennyisége lesz!

első sómennyisége: x a tömege, így x*0,25

második: 110-x a tömege, így (110-x)*0.65

keverék: 110*0,37

egyenlet: 0,25x+ (110-x)*0,65= 40,7, innen x=77 kg


az első teljesítménye legyen x, így ő 1 óra alatt 1/x részt ásott fel. mivel 36 órát dolgoztott: 36/x-t végzett

együtt 16 óra alatt végeznek, 1 óra alatt 1/16 részt, négy óra alatt 4/16 részt.

egyenlet: 36/x + 4/16 = 1, ebből x=48


azt is tudjuk, hogy a teljesítmények összeadódnak: 1/x + 1/y = 1/16

behelyettesítva: 1/48 + 1/y = 1/16, innen y=24

2013. jan. 2. 18:04
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyonszépen köszönöm! :)
2013. jan. 2. 19:22