Hogyan kell helyesen megoldani ezeket a feladatokat?


Az elsőben bizonytalan vagyok, hogy jó-e

A második, harmadikat hogyan kezdem el?

A negyediket hol rontom el?


[link]


[link]



Előre is köszönöm a normális, segítőkész válaszokat!


2013. jan. 1. 16:31
 1/5 anonim ***** válasza:

Sajnos alig olvasható a képen a feladat.

Az elsőt -azt hiszem- az elején, a két tag köbre emelésénél elrontottad. Szerintem így a jó:

[link]

Persze csak ha jól írtad le, és jól olvastam ki.

2013. jan. 1. 17:09
 2/5 anonim ***** válasza:

Az jó, ha felbontod a zárójelet. Csak akkor helyesen kell csinálni.


(a-b)^3=a^3-3a^2*b+3ab^2-b^3


vagyis a jobb oldalon:


x^3-3x^2+3x-1 lesz.


A teljes egyenlet:


x^3+4x^2-12x+9-5=x^3-3x^2+3x-1 /x^3 kiesik, ez egy másodfokú egyenlet


4x^2-12x+9-5=-3x^2+3x-1

7x^2-15x+5=0


Megoldóképlettel kijön, hogy:


x1=(15+gyök(85))/14=1,73

x2=(15-gyök(85))/14=0,41


Nem túl szép számok, de ellenőrzéssel látható, hogy tényleg ez a megoldás.


2-es: Közös nevezőre kell hozni. Vagyis a közös nevezővel kell beszorozni, hogy eltűnjön a tört.

A nevezők: 7, 11, (x+3)


Ezért 7*11*(x+3)-mal kell szorozni mindkét oldalt.


Kicsit számolásigényes, de másodfokú egyenletet kapsz, amit meg tudsz oldani.


3-as: Itt azt kell érszrevenni, hogy ha

a^4=b^4


akkor az is igaz, hogy a^2=b^2

Ebből persze nem következik, hogy a=b, de


a=b VAGY pedig a=-b -nek fenn kell állnia.


x+2 = x-2 ez nyilván nem igaz sose.


x+2 = -(x-2)

x+2 = -x+2


x=0 esetén igaz az egyenlet.



4-es:

Ott rontod el, hogy nem nézted meg rendesen a köbre emelés azonosságát.


(a+b)^3=a^3+3a^2*b+3ab^2+b^3


(x+2)^3=x^3+3*x^2*2+3*x*4+8=x^3+6*x^2+12*x+8


Most próbáld befejezni.

2013. jan. 1. 17:19
 3/5 anonim ***** válasza:

A második valóban sok számolást igényel:

[link]

Persze, csak ha jól írtad ki!

2013. jan. 1. 17:39
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! :)
2013. jan. 1. 18:46
 5/5 A kérdező kommentje:

sikerült!

Hála nektek a megoldókulcs szerint is jól oldottam meg! :)

2013. jan. 2. 13:46