Kaphatnék segítséget ebben a példában? Matek


Sziasztok, kaphatok egy kis segítséget ebben a példában?


A dobozos üdítők jelölése szerint a tartalmuk 330 ml. Diákok egy csoportja megmérte 9 darab ugyanolyan üdítő tartalmát, melyeknek az átlaga 333 ml volt. Feltételezzük, hogy az üdítők töltésekor a tartalmuk normális eloszlású, pontosan 330 ml várható értékkel és 2.8 ml szórással.

Mennyi a valószínűsége annak, hogy a diákok mérése szerint 9 doboz átlaga legalább 333 ml lesz?


Köszönöm szépen :)))


2012. dec. 26. 11:30
 1/2 bongolo ***** válasza:
100%

Egyforma normális eloszlású valószínűségi változók átlaga is normális eloszlású valószínűségi változó, aminek a várható értéke változatlan, a szórása meg az eredeti szórás √n-ed része. Most n=9, tehát harmadrésze.

Tehát az átlag ilyen:

μ=330

σ=2.8/3

Ezekkel a paraméterekkel kell standardizálni a 333-at:

z = (333-μ)/σ

és ezt megnézni a Φ táblázatban. Ami így kijön, az ez a valószínűség:

Φ(z) = P(Z ≤ z)

Neked viszont P(Z ≥ z) kell, ami 1 - P(Z ≤ z)

2012. dec. 26. 16:20
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, ki is jött :) ment a zöld kéz :))
2012. dec. 26. 16:44