Kaphatnék segítséget ebben a 2 példában? Matematika


Kérhetek segítséget ebben a 2 példában?


Köszönöm szépen!!


1. Egy 41 cm hosszúságú egyenes pálcán kijelölünk két pontot. (A két pontot egymástól független \xi és \eta egyenletes eloszlású véletlen változónak tekinthetjük.) A pálcát eltörjük a kijelölt pontokban. Mennyi a valószínűsége annak, hogy az így kapott három darab mindegyike legalább 3.5 cm hosszú lesz?


2. Egy egyetemi oktató többéves vizsgaeredmények alapján meghatározta, hogy a vizsgán elért pontszám véletlen változó, melynek a várható értéke 73 pont, szórása 9 pont.

Legalább hány diáknak kell vizsgázni ahhoz, hogy legalább 94\%-os biztonsággal az átlagpontszám eltérése a várható értéktől legfeljebb 3 legyen?


Köszönöm!!!!


2012. dec. 25. 23:49
 1/1 anonim ***** válasza:

2. feladat: Válasszuk ki a pálca egyik végét, legyen ez az O pont, és vezessünk be két valószínűségi változót: X-et és Y-t, melyek az első és a második kijelölt pont O-tól mért távolságát határozzák meg. Mindkét valószínűségi változó egyenletes eloszlású a=0, b=41 paraméterrel, és egymástól függetlenek. Ha X kimenetelét x-el (0<=x<=41), Y kimenetelét y-nal (0<=y<=41)jelöljük, akkor ezeknek a következő feltételrendszernek kell eleget tenniük. 1.) x>=3,5, 2.) y>=3,5, 3.) abszolútérték(x-y)>=3,5, 4.) 41-x>=3,5, 5.)41-y>=3,5. Rajzold fel derékszögű koordinátarendszerben ezeket, s a közös részük területét viszonyítsd a 41cm oldalú négyzet területéhez, és megkapod a valószínűséget.


2. feladat: A mintaátlag (x) és a várható érték (73) különbségét a szórás (9) négyzetgyök(n)-ed részével osztva a kapott hányados (y=(x-73)/(9/négyzetgyök(n)) standard normális eloszlású valószínűségi változó. A feladat szerint P(abszolútérték(x-73)<=3)>=0,94, amiből P(abszolútérték(x-73)/(9/négyzetgyök(n))<=3/(9/négy

zetgyök(n)))>=0,94, azaz P(abszolútérték y<=(3/9)*négyzetgyök(n)))>=0,94. Ebből Fí((3/9)*négyzetgyök(n))-Fí(-(3/9)*négyzetgyök(n))=2*Fí((3/9)*négyzetgyök(n))-1 >=0,94, tehát n>=((inverzFí((1,94/2))*9/3)^2=(1,88*9/3)^2=31,811. Legalább 32 főnek kell vizsgáznia.

2012. dec. 26. 12:40