Két munkás egy munkát egy munkát együtt 12 óra alatt végeznek el. Később az első munkás ugyanennek a munkának a felét elvégezte, majd a második is a maradék felét, ez összesen 25 órába tellett?

Mennyi idő alatt lesznek kész a munkával, ha el vannak különítve egymástól?
2012. dec. 24. 12:55
 1/3 anonim ***** válasza:

Így lehetne ezt megoldani:

[link]

2012. dec. 24. 14:35
 2/3 anonim ***** válasza:

Ötlet a megoldáshoz: Legyen az egyik munkaideje x, a másiké y. Ha együtt dolgoznak, akkor a teljesítmények összeadódnak, ahol a munkát egységnyinek véve 1/x+1/y=1/12. Mivel t=W/P a munkaidőkre is felírhatunk egy másik egyenletet: 0.5/(1/x)+0.25/(1/y)=25, azaz x/2+y/4=25. Az így adódó másodfokú kétismeretlenes egyenletrendszerre két megoldás adódik:

x1=2*gyök(46)+28~41,56, y1=44-4*gyök(46)~16,87 illetve

x2=28-2*gyök(46)~14,43, y1=44+4*gyök(46)~71,13.

Sz. Gy.

2012. dec. 24. 14:35
 3/3 anonim ***** válasza:
Kétségkívül "szebbnek" tűnik az első megoldás, mert a "maradék felén" szintén felet értett a megoldó. Ha az első a jó megoldás, a feladat kitűzésekor "maradék felet" írtam volna. Sz.Gy.
2012. dec. 24. 14:54