Ennek a példának mi lesz a megoldása? Én elakadtam:S


Itt mi lesz a jó eredmény?


Egy üdítőital palackozó cég üveg palackokat szeretne rendelni. A palackoknak legalább 150 psi (angolul: pounds per square inch) belső nyomást kell kibírni. Az egyik gyártó állítása szerint az általuk gyártott palackok belső nyomásának várható értéke 157 psi, a szórása 3 psi. A palackozó cég megállapodik a gyártóval, mely alapján mintavétellel ellenőrizheti a gyártó által megadott értékeket. Véletlenszerűen kiválaszt 40 darab palackot, mindegyiken megméri a belső nyomást és megállapítja, hogy a mintaátlag nyomása 0.1 psi-vel kevesebb, mint a megadott 157 psi.


(a) Feltételezve, hogy a gyártó által megadott értékek helyesek, mennyi a valószínűsége, hogy a mért mintaátlag legalább 0.1 psi-vel kevesebb mint a várható érték?


(b) Ha a szórás értéke valóban 3 psi, de a várható érték 153 psi, akkor mekkora valószínűséggel kapunk 156.9 psi érték alatti mintaátlagot?


(c) Ha a várható érték lenne valóban 157 psi, viszont a szórás 3.6 psi, ebben az esetben mekkora valószínűséggel kapunk 156.9 psi érték alatti mintaátlagot?


Érdekesség: Az autógumi nyomása kb. 32-35 psi.


nekem:


a.) - 0

b.) - 0.7586

c.) - 0.0012


Köszi!


2012. dec. 23. 20:04
 1/5 anonim ***** válasza:

40 független palackot vizsgálunk, ezért normális eloszlásról van szó.

[link]


várható érték 157psi és 3psi szórás


a) P(X<156,9)=F[(156,9-157)/3]=F(-0,033)=1-F(0,033)

táblázatból kinézzük az F(0,033)-at


P=0,485


b) ugyanez, csak most vé: 153, szórás 3


P(X<156,9)=F[(156,9-153)/3]=F(1,3)=0,9032


c) ugyanez, megint más számokkal


P(X<156,9)=F[(156,9-157)/3,6]=F(-0,0277)=1-F(0,0277)=0,491

2012. dec. 23. 20:38
 2/5 bongolo ***** válasza:

Ha jól olvasom, itt 40 mérés átlagáról van szó. Az átlag szórása pedig nem egyezik meg az eredeti szórással, hanem annak √n-ed része. Szóval most:

σ = 3/√40

illetve a c) kérdésnél 3.6/√40


A standardizálásnál 3 helyett ezzel kell osztani, úgy kell módosítani Ifjutitan válaszát. (Tehát pl. az a) kérdésnél F[(156,9-157)/3] helyett F[(156,9-157)/(3/√40)], stb.)

2012. dec. 23. 23:20
 3/5 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen

nekem a ..b.. rész nem jött ki, 0.81 de nem jó eredmény, :S

2012. dec. 27. 14:29
 4/5 bongolo ***** válasza:
Hát az meg hogyan jött ki??? Írd már le!
2012. dec. 27. 14:51
 5/5 anonim ***** válasza:
bocsi, ezt a mintaátlagos dolgot a múltkor is benéztem.
2012. dec. 28. 12:15