Erre az egyetemi matekpéldára valaki megoldást?

Egy 22 tesztkérdésből álló felmérésen, mennyi az esélyünk, hogy találomra válaszolva legalább 8 jó válaszunk lesz, ha minden kérdésnél A, B, C, D lehetőség van? Az eredményt közelítse normális eloszlással!
2012. dec. 20. 11:47
 1/4 bongolo ***** válasza:

Ennek binomiális eloszlása van. Nagy n esetén az közelíthető normálissal, ezt kéri a feladat.


A binomiális eloszlás adatai:

n = 22

p = 1/4

µ = n·p = 5.5

σ = √(np(1-p)) = 2.031


A közelítő normális eloszlás ugyanilyen várható értékű és szórású.

P(X≥8) = 1-P(X<8) a keresett valószínűség.


A binomiális eloszlás diszkrét értékeket vehet fel (7, 8, 9, stb.), a normális viszont folytonos. Ezért folytonossági korrekciót kell csinálni. Ezzel a korrekcióval P(X=8) azt jelentené, hogy P(7.5<X<8.5). Most pedig a P(X<8)-nak P(X<7.5) felel meg.


A normális eloszlásból kell tehát P(X<7.5)-et számolni.


Először standardizálzuk:

z = (7.5 - µ)/σ = (7.5-5.5)/2.031 = 0.985

A táblázatból:

Φ(0.985) = (0.8365+0.8389)/2 = 0.8377


A keresett valószínűség pedig 1−0.8377 = 0.1623


Megjegyzés:

Ha az igazi binomiális eloszlással számolunk:

Σ(n alatt k)p^k·(1-p)^(n-k)

ahol k megy 8-tól 22-ig, akkor 0.1615 jön ki, szóval elég jó a fenti közelítés.


---

Hogy miért kell közelíteni, ha pontosan is ki lehet számolni? Ma már nem is kellene, mert csak beírtam a wolframalpha-ba a fenti szummát, és kiadta az eredményt. Viszont ha ezt kézzel kellett volna szummázni, vagy akár csak közepesen okos számológéppel, akkor beleőszültünk volna. A Φ táblázatból viszont kézzel is gyorsan kijön a közelítés.

2012. dec. 20. 15:58
 2/4 A kérdező kommentje:
Sajnos nemjó, nemfogadja el az eredményt, se egyiket, se másikat.
2012. dec. 20. 17:15
 3/4 anonim válasza:
próbáld meg így kiszámolni : z = (8 - µ)/σ = (8-5.5)/2.031
2012. dec. 24. 10:45
 4/4 A kérdező kommentje:
igyse jó :S
2012. dec. 26. 17:13