Erre az egyetemi matekpéldára mennyi az eredményt?


Egy dobókockával addig dobunk, amíg a pontszámok összege meghaladja a 275 pontot.

Mennyi a valószínűsége, hogy az adott pontszámot 75 dobással elérjük?

Útmutatás: A Centrális határeloszlás-tétel szerint nemcsak a változók átlaga, hanem az összege is normális eloszlású. A feladatban a dobott pontszámok összege tehát normális eloszlású, melynek várható értéke egyenlő az egyes dobások várható értékének összegével, szórásnégyzete pedig egyenlő az egyes dobások szórásnégyzetének összegével.


2012. dec. 17. 23:51
 1/2 anonim ***** válasza:

Miért nem követed az útmutatást?


1 dobás várható értéke: 3,5

75 dobás várható értéke a segítség szerint: 262,5


1 dobás szórásnégyzetét is ki kell számolni: 2,9167

75 dobás szórásnégyzete: 218,75, akkor a szórás 14,8


Vagyis van egy normális valószínűség változóm, 262,5 VÉ-vel és 14,8 szórással.


P(X>275) a kérdés. Gondolom oldottatok meg már pár feladatot a normális eloszlással kapcsolatban, akkor ennek is mennie kéne.


P(X>275)=1-F( (275-262,5)/14,8)=1-F(0,845)=0,2

2012. dec. 18. 00:25
 2/2 A kérdező kommentje:
Igen oldottunk, csak én hülye vagyok a matekhoz, ezért kérek segítséget. És köszönöm :)
2012. dec. 18. 12:14