Az intelligenciateszten elért IQ értéke normális eloszlású változó, melynek várható értéke 100, szórása 15. A Mensa egy nemzetközi egyesület, melybe csak a kifejezetten magas intelligenciájú emberek léphetnek be. A tagság egyetlen feltétele, hogy az IQ teszten a felső 2%-ba tartozó eredményt kell elérni.

(a) Milyen IQ értéket kell elérni a Mensa-tagsághoz?


(b) Egy 40000 lakosú régióban hány személy alkalmas a Mensába való belépésre?


2012. dec. 17. 13:31
 1/2 bongolo ***** válasza:

Normális eloszlásnál szinte mindig standardizálni kell.

Z = (X-µ)/σ

µ=100

σ=15


visszafelé:

X = σZ+µ


Standardizálás után a Φ táblázatból kell keresgélni. Most azt, hogy 98% milyen Z értéknél lesz.

Ezt nézd meg (nagyjából 2, de pontosabban kell bizonyára)


Utána a fenti képlettel vissza kell számolni a Z-ből az X-et.

Ha 2 lenne a Z (de nem annyi), akkor 2·15+100 = 130-as IQ jönne ki.


b)

Ha a felső 2% alkalmas rá, akkor persze 40000-nek a 2%-a.

2012. dec. 17. 14:24
 2/2 A kérdező kommentje:
meglett, köszi :)
2012. dec. 17. 15:52