A mobilszolgáltató társaságok adatai alapján a telefonhívások hossza (percekben mérve) exponenciális eloszlású, várható időtartama 4,5 perc.
(a) Mennyi a valószínűsége, hogy egy hívás hossza 2,5 és 8,5 perc között lesz?
(b) Mennyi a valószínűsége, hogy egy hívás tovább fog tartani, mint a várható időtartam?
2012. dec. 16. 21:34
1/3 bongolo válasza:
Az exponenciális eloszlás várható értéke 1/λ
Vagyis most λ = 1/4,5
Eloszlásfüggvénye x>0 esetén 1-e^(-λx)
Ez azt jelenti, hogy P(X<x) = 1-e^(-λx)
a)
2,5 percnél rövidebb hívás valószínűsége:
P(X<2,5) = 1-e^(-2,5/4,5)
8,5 percnél rövidebb hívás valószínűsége:
P(X<8,5) = 1-e^(-8,5/4,5)
2,5 és 8,5 közöttié a kettő különbsége.
b)
P(X>x) = 1-P(X<x) = 1-(1-e^(-λx)) = e^(-λx)
P(X>4,5) = e^(-4,5/4,5) = 1/e
2/3 A kérdező kommentje:
A b) része jólett, de az a) részéhez akkor most mit is kell írnom?
2012. dec. 17. 11:29
3/3 A kérdező kommentje:
már rájöttem köszi :)
2012. dec. 17. 11:33