Hogyan kell megoldani ilyen tipusú feladatokat? 1mol szénsav hány mol nátrium hidroxidot közömbösít? És Hány tömeg % szenet tartalmaz a szén dioxid?


2012. dec. 19. 18:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Leegyszerűsítve: a savak hidrogénion (proton) leadására képes anyagok. A lúgok a proton felvételére képesek. A reakció során mindig só és víz keletkezik.

Azt kell megnézni, hogy a sav hány protont tud leadni (H2CO3 2 proton leadására képes), ennek felvételéhez mennyi OH- szüséges (jelen esetben a két leadott proton miatt két OH- kell, két H2O lesz.). Meg kell keresni a leadott és felvett protonok számának közös többszörösét, ennyi víz fog képződni. Az egyenlet önmagát rendezi. :-)


H2CO3 + 2 NaOH = Na2CO3 + 2 H2O


"Bonyolultabb" esetben pl. a H3PO4 (közönséges foszforsav) 3 proton leadására képes, a Ca(OH)2 (oltott mész) 2 protont tud felvenni. Itt is meg kell keresni a közös többszörösüket, ami itt 6, ennyi víz fog képződni, amihez 6 OH- kell, ami 3 Ca(OH)2-ben található meg...


2 H3PO4 + 3 Ca(OH)2 = Ca3(PO4)2 + 6H2O

_________________________________________

1 mol CO2 tömege: 12g (szén) + 2*16g (oxigén)

Ebből kell kiszámolni, hány százaléknyi van az egyes elemekből a vegyületben.

2012. dec. 19. 20:30
 2/3 A kérdező kommentje:
szén tömege/oldat tömege * 100?
2012. dec. 19. 20:50
 3/3 anonim ***** válasza:

"szén tömege/oldat tömege * 100?"


Pontosabban jelen esetben szén tömege/vegyület tömege * 100%

2012. dec. 19. 21:19