Matematika szöveges feladat?


segítene valaki?

egy összejövetelre édes és sós sütit vettek édes 1650ft sós 1700ft,édessüti 250ft-vel drágáb,de a sósból fél kg-val többet vetünk hány kg sós,édes van?


2012. dec. 15. 14:04
 1/5 PósánéAnita ***** válasza:

másodfokú egyenletrendszerrel kell megoldani:

legyen x: édes sütiből hány kg, y: édes süti ára, így x*y=1650

a sós kg: x+0,5, ára y-250, így (x+0,5)*(y-250)=1700

az első egyenletből x=1650/y

ezt behelyettesítjük a másodikba: (1650/y +0,5)*(y-250)=1700 felbontom a zárójelet

0650+0,5y- 412500/y -125=1700 szorzok y-nal

1650y +0,5y^2 -412500-125y=1700y összevonok

0,5y^2 -175y -412500=0

a másodfokú egyenlet megoldóképletével az egyik megoldás: y=1100 tehát x=1,5 kg, a másik megoldás negatív,azaz most nem jó.

így édesből 1,5 kg, sósból 2 kg van.

2012. dec. 15. 14:24
 2/5 A kérdező kommentje:
nagyon király :-D
2012. dec. 15. 14:27
 3/5 A kérdező kommentje:
x miért 1,5 és a sós mért 2kg?
2012. dec. 16. 17:05
 4/5 PósánéAnita ***** válasza:

odáig megvan, hogy y=1100?

onnan folytatva részletesebben: x=( az előző válszom 4. sorába behelyyettesítve)= 1650/1100=1,5 kg.

mivel ez az édes eredménye, a sós kg-ja a szöveg szerint féllel több.

2012. dec. 17. 14:01
 5/5 A kérdező kommentje:
igen így már értem :-)
2012. dec. 17. 14:27