F. Ntos lenne. Mi a deriváltja? F (x) = (x^3 +2) ^5 Levezetéssel, pls!

Köszönöm
2012. dec. 14. 18:43
 1/7 Silber ***** válasza:
F'(x)=[g(h(x))]'=g'(h(x))*h'(x)=[h(x)]^5]'*h'(x)=[5*(x^2+2)^4]*2*x^2
2012. dec. 14. 19:13
 2/7 bongolo ***** válasza:
A vége 3·x², nem 2·x², egyébként jó.
2012. dec. 14. 21:12
 3/7 Silber ***** válasza:
Jogos, melléütöttem.
2012. dec. 14. 21:14
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettőtöknek. Azt még meg tudjátok mondani, hogy sin(4x)-ből hogyan lesz 4cos4x? Egy szakember így írta le valakinek, de nem értem. A cos4x még tiszta, de a 4-es hogy került elé?
2012. dec. 15. 09:00
 5/7 Silber ***** válasza:

Úgy, hogy először a külső függvényt deriválod le. Ez a sinus függvény, amelynek a deriváltja a cosinus. Innen a cos(4x). Utána a belső függvényt, a 4x-et kell deriválni, amelynek az értéke 4. Tehát:

sin(4x)'=cos(4x)*(4x)'=4*cos(4x)

2012. dec. 15. 11:29
 6/7 bongolo ***** válasza:

Ugyanúgy megy az is, mint ez az eredeti kérdés. Ezek összetett függvények. Jelölik úgy is, hogy f∘g, vagy úgy is, hogy f(g(x)). Az első az elég absztrakt jelölés, az utóbbi egyszerűbb. f a külső függvény, g a belső. És szoktuk úgy is jelölni, hogy f(y) valamint g(x), szerintem ez a legérthetőbb. Ilyenkor y = g(x).


Az eredeti kérdésnél f(y) = y⁵ és y = g(x) = x³+2

A mostani kérdésnél f(y) = sin(y), y = g(x) = 4x


Az összetett függvényeket úgy kell deriválni, hogy deriválod a külsőt is meg a belsőt is, és összeszorzod.


Az eredeti kérdésnél:

f(y) = y⁵ → f'(y) = 5·y⁴

és mivel y=x³+2, ezért f' = 5(x³+2)⁴

g(x) = x³+2 → g'(x) = 3x²

Vagyis a teljes F(x) deriváltja:

F'(x) = f'·g' = 5(x³+2)⁴·3x²


A második kérdésednél:

f(y) = sin(y) → f'(y) = cos(y) → f' = cos(4x)

g(x) = 4x → g'(x) = 4

ezért sin(4x) deriváltja cos(4x)·4


--

Összetett függvény lehet akármilyen "mély" is, ilyenkor ugyanezt a szabályt (láncszabály a neve) kell egymás után alkalmazni.

Pl.:

F(x) = (sin(4x)+2)²

Jelölés: F = f∘g∘h vagy F = f(g(h(x)))

f(z) = z²           ahol z = sin(4x)+2

g(y) = sin(y)    ahol y = 4x

h(x) = 4x


f' = 2z = 2(sin(4x)+2)

g' = cos(y) = cos(4x)

h' = 4

--

F' = f'·g'·h' = 2(sin(4x)+2)·cos(4x)·4


Megjegyzés: (nem muszáj elolvasnod...)

Ahogy az f' g' stb. írtam, az kicsit pongyola volt, matematikusok nem pont így írnák. Az, hogy f'(y)=cos(y), az még teljesen rendben van, de amikor az y-t visszaalakítottam x-re, akkor már nem azt kellett volna írni, hogy f' = cos(4x), hanem úgy, hogy f'∘g = cos(4x). Azért, mert ez a cos(4x) nem a teljes f(x)-nek a deriváltja... de nem baj, ha most ez még érthetetlennek tűnik neked, akkor felejtsd el :)

2012. dec. 15. 11:55
 7/7 A kérdező kommentje:
A legutolsó megjegyzést nem, de azon kívül már mindent értek, és nagyon köszi nektek:)
2012. dec. 15. 13:15