Ln (1-x) deriváltja miért 1/x-1, miért lesz a nevező a mínusz egyszerese?

2012. nov. 7. 11:21
 1/6 bongolo ***** válasza:
100%
Azért mert ez összetett függvény. A külső az ln y, a belső az y=1−x. A külső deriváltja 1/y, és a belső függvényt is deriválni kell, ami −1. A kettő szorzata pedig 1/(x−1)
2012. nov. 7. 11:31
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Úgy tekintsd az '1-x'-et, mint beágyazott függvényt. Arra külön szabály van.

f(g(x))

2012. nov. 7. 11:35
 3/6 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a gyors választ.

hasonló okok miatt lesz az 1/(1-x) deriváltja 1/(x-1)^2?

2012. nov. 7. 11:35
 4/6 bongolo ***** válasza:

Attól függ, mit értesz a kérdéseden... ha azt, hogy az 1−x helyett x−1 van, akkor nem, mert a négyzet miatt tök mindegy, hogy 1−x vagy x−1.

Ha meg azt érted alatta, hogy nem −1/(x−1)² hanem 1/(x−1)², akkor igen, e miatt.

2012. nov. 7. 11:53
 5/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen hogy segítesz:) ha nem baj akkor ide teszem fel a további kérdéseket. Ha az 1/(1-x)^2-t deriválom akkor azt csak a reciprok-szabállyal lehet? Mert ha úgy csinálom mintha egy tört lenne,akkor az ellentettjét kapom,mintha amit a wolframalpha ír.
2012. nov. 7. 12:31
 6/6 bongolo ***** válasza:

Hatványként kell deriválni: (negatív kitevőjű hatvány, de az is hatvány)

1/(1−x)² = (1−x)^(−2)

deriváltja: −2·(1−x)^(-3)·(−1)

a végén a −1 megint a belső fügvény deriváltja

vagyis a derivált 2/(1−x)³

2012. nov. 7. 13:15