Komplex szám trigonometrikus alakjában mikor minusz a j*sinx?


Amikor pl algebraiból, vagy expból átalakítok trigonometrikusra akkor lehet cosx-j*sinx alakú?


vagy csak akkor lehet negatív ha nem is egyezik a két szög, és ugye abból elöbb algebraira, majd vissza trigonometrikusra, de már a szögek egyezni fognak.


szóval lehet ott minusz?


köszi



2012. dec. 14. 16:40
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

nem, mindig


r*(cos x + i* sin x) alakú kell legyen


Ha x 180-360 fok között van, mondjuk 225 fok, akkor

sin 225 = -sin 45


ezért átírható


r*(cos 225 - i* sin 45) alakba az eredeti.


De ekkor a két szög nem egyezik.

2012. dec. 14. 17:05
 2/4 bongolo ***** válasza:
100%

Nem tudom, mit értesz az alatt, hogy "két szög". Egy szög van ilyenkor. És sosem mínusz, mindig plusz.


Akkor lehet esetleg mínusz, ha mondjuk −π/3-ról lenne szó, és plusz π/3-mal írná fel valaki így:

cos(π/3) − j·sin(π/3)

de ez elég erőltetett dolog...


És persze akkor lesz mínusz, ha a komplex konjugáltat vesszük, de a kérdésed alapján nem gondolom, hogy erről lenne szó.

2012. dec. 14. 17:10
 3/4 bongolo ***** válasza:
Gyakorlatilag ugyanazt írtuk, csak Ifjutitan megelőzött :)
2012. dec. 14. 17:12
 4/4 BKRS ***** válasza:

Akkor lehetne ott minusz ha nem lenne atalakithato a standard formatumra.

cos(x)-j*sin(x) = cox(x)+j*sin(-x)= cos(-x)+j*sin(-x)

Vagyis nem lehet minusz, mert a standard formara atalakithato.

2012. dec. 14. 17:28