HELP, nagyon sürgős matek kérdés? (mátrixok, sajátvektor)


Holnap vizsgázom, és ez a feladat most kifogott rajtam, pedig tudom, hogy nem olyan nehéz. Szóval:


[link]


Itt a 4-es feladat!


Előre is köszi!!



2012. dec. 13. 20:23
 1/3 anonim ***** válasza:

sajátvektor definíciója:


A*v=lamdba*v


A*v kiszámolható


A*v=[2, 2+b, 5+a]


vagyis

[2, 2+b, 5+a]=L*[1,2,1]


Ugye ez egy 3 elemű vektor, tagonként egyenlőnek kell lennie.


2=L

2+2b=2L

5+a=L


első sorból L=2, második sorból: b=1, és a=-3


megvan alfa és béta, vagyis a teljes A mátrix kész.

Az egyik sajátérték a 2.


A többi sajátértéket nem tudom, hogy ebből hogy lehetne kiszámolni.

De ha megvan a teljes mátrix, akkor abból a szokásos módon kiszámolható az összes sajátérték. Remélem az megy, most nincs kedvem végigszámolni, pláne ide begépelni.


Ami oda van írva válasz az biztos, hogy nem jó.

2012. dec. 13. 20:51
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi!!! Persze, ez az összefüggés nem ugrott be hirtelen, hogy A*v=lambda*v. Így már értem, köszi tényleg!
2012. dec. 13. 21:05
 3/3 A kérdező kommentje:
És persze ment a zöld kezecske!
2012. dec. 13. 21:05