Greenm kérdése:

Sajátvektor, sajátérték számításhoz kérnék egy kis segítséget. Mi a titok?


A-λ•E =


(2-λ,-1, -1)

(0, 1-λ, 0 )

(0, 2, 1-λ) = (2- λ ) * (-1 – λ) * (1 – λ) + (1*0*0) + (0*2*-1) – (-1)* (-1 – λ) *0 – (-1*0*1- λ) – 0 -2 -2- λ = (2 – λ) * (-1 – λ) * (1 – λ) =0


Ezt órán le is vezette a tanár, de olyan gyorsan ír, hogy még fel se fogod mire már le is törli a táblát. De eddig még értettem is. A lényeg az, hogy kiszámoltunk mindent, amit értek is, és kiszámoltuk, hogy a λ-k értékei az alábbiak:


λ3 = 2; λ1 = -1; λ2 = 1 Na és ezt nem értem!


Honnan a manóból tudom például, hogy a λ2 –hez tartozó saját vektor értéke az 1, és hogy a λ3 – hoz tartozó saját vektor = 2, stb.

Nem látom az összefüggéseket, hogy pl. miért nem a λ1 = 1, és a λ2 = -1 ???



2012. máj. 21. 19:57
 1/2 anonim ***** válasza:

Ennek 'A-λ•E' ez egy mátrix. Az a kérdés, hol lesz a determináns 0.


Mivel ez 3x3-as, ezért a Sarrus szabállyal fölírja a determinánst.

Ez egy 6 tagú kifejezés:

(2- λ ) * (-1 – λ) * (1 – λ) + (1*0*0) + (0*2*-1) – (-1)* (-1 – λ) *0 – (-1*0*1- λ) – 0 -2 -2- λ = (2 – λ) * (-1 – λ) * (1 – λ) =0


Ott van a végén, hogy =0.

Ez egy egyenlet, ami ráadásul harmadfokú.

Egyszerűen rendezni kell az egyenletet és megoldani.

Egy harmadfokú egyenletnek max 3 megoldása van.


Ebben az esetben az jött ki, hogy a 3 megoldás:

1, 2, -1


A sorrendjük tök mindegy.

Ezek az A mátrix sajátértékei.


Ezek után kell még kiszámolni a sajátvektorokat.


A*v=λ*v

Innen ismered A-t és lambdát.

v-t kell kihozni.

v=[v1, v2,v3] persze v álló, csak most így írtam, mert így könnyebb.


Elvégzed az A*v szorzást és a lambda*v szorzást, és meg kell oldani ezt az egyenletrendszert, amiből kijön v1,v2,v3


Ez lesz a lambdához tartozó sajátvektor.


Rossz hír, hogy mindegyik lambdához külön-külön kell megoldani az egyenletrendszert.

Vagyis most 3 sajátérték van, ezért 3 egyenletrendszert kell megoldanod, és így kapod meg a 3 sajátvektort.

2012. máj. 21. 20:35
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. máj. 21. 21:01