Felmerült facebookon egy matekfeladvány, amiben nem értünk mind egyet, levezetnétek nekem ti is?


Feladat: Mennyi pénz van az első borítékban?

Ismert tények: Három borítékba pénzt teszünk félre. A második borítékban háromszor annyi pénz van, mint az elsőben. A harmadikban feleannyi, mint a másodikban. Ha a második borítékból 4000 Ft-ot átteszünk a harmadikba, akkor ott 4500 Ft-tal több pénz lesz, mint az elsőben.


Mit gondoltok mennyi pénz van abban a bizonyos első borítékban ?


2012. dec. 12. 00:36
 1/4 anonim ***** válasza:

első boríték X


1. X

2. 3X

3. 3X/2


3X-4000ft+3X/2=X+4500FT

4,5X=X+8500Ft

3,5X=8500

X=2428,57143Ft


1. 2428,5Ft

2. 7285.7Ft

3. 3642.85Ft

2012. dec. 12. 00:45
 2/4 anonim ***** válasza:

x, y, z


3x = y

2z = y


y - 4000 = x + 4500


y = x + 9500


itt adom fel

2012. dec. 12. 00:49
 3/4 A kérdező kommentje:
Miért csináltál belőle x,y,z-t? nekem kerek szám jött ki megoldásnak, de megvárom a válaszokat.
2012. dec. 12. 01:10
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Az első válaszolóval nem értek egyet. amit írt az kb ez: a másodikből kiveszek 4000ret aztán hozzáadom a harmadik borítékban lévő pénzt, akkor az 4500al több pénz, mint ami az elsőben van. A kérdés egyáltalán nem így szólt.


Ahogy én értelmezem (bár nem annyira egyértelmű, hogy mit ért "ott" alatt):


X, 3X, 3X/2


3X/2+4000=X+4500 ( a harmadikba 4000 forint kerül, és ez az összeg egyenlő az első+4500al. )

3X/2-X=500

X/2=500


X=1000 -> 3X=3000, 3x/2=1500

Viszont ez nem lehetséges, mert így nem tudunk kivenni 4000 forintot a másodikból.



egy másik lehetséges értelmezése az "ott"-nak

X, 3X, 3X/2


3X-4000=X+4500 (A másodikból kiveszünk 4000-ret, és ez lesz egyenlő az első+4500al)

2X=8500

X=4250

2012. dec. 12. 01:43