Milyen távolságra volt az otthonától? Levezetnétek kérlek, hogyan is számoltatok.

Eszter néni szedret szedni indult az erdőbe 14 órakor.Vizszintes úton 4km/h, lefele 6km/h és felfele 3km/h sebességgel haladt.Egy órán át szedte a szedret , majd hazaindult és 17 órára ért haza.A szederszedés alatt elhanyagolható távolságot tett meg.

2012. nov. 16. 18:08
 1/1 anonim ***** válasza:

2 óráig tartott az út odavissza.


3 szakaszból állt az út

vízszintes, lefelé, felfelé


Az mindegy, hogy egybe van pl a vízszintes rész, vagy több szakaszból áll.


Legyen t1, amíg vizszintesen ment

t2, amíg lefelé

t3, amíg felfelé


Vagyis t1+t2+t3 ideig ment odafelé, és azalatt megtett

4t1+6t2+3t3 utat


4t1 vízszintes

6t2 lefelé

3t3 felfelé


visszafelé az út annyit változik, hogy ami lejtő volt az emelkedő lesz és fordítva


4t1 vízszintes út az visszafelé is t1 ideig tart.

6t2 az visszafelé emelkedő, ezért 6t2/3=2t1 ideig fog tartani

3t3 az visszafelé lejtő 3t3/6=t3/2 ideig tart.


t1+2t2+t3/2 az út visszafelé.


Összesen odaút + visszaút:

2t1+3t2+3/2t3=2 *


ebből kéne kiszámolni a

4t1+6t2+3t3-at, ami a megtett út.

De hoppá, ez épp * egyenlet kétszerese, vagyis 4 km-re ment el.

2012. nov. 16. 18:21