Matek-9. osztály. Hogyan értsem meg a FÜGGVÉNY-eket?


Nem voltam suliban, és pont lemaradtam ennek a tanulásáról..ezeket nem tudom: Értelmezési tartomány, Értékkészlet, Függvény jelölése, Zerushely, Szélső érték, Méret, Tengelypont, Paritás.

Valamint itt van ez a feladat: x|->3x-6 -ot, akkor hogy lesz összekötve az y tengelyen a -6, x tengelyen a 2.


2012. dec. 11. 15:54
 1/6 bongolo ***** válasza:

Értelmezési tartomány: az NINCS benne, ahol nincs értelmezve a függvény. Pl. az 1/x függvény nincs értelemzve 0-ban, a √x függvény x<0 esetén, stb.


Értékkészlet: amilyen értékeket felvehet a függvéy. Pl. 1/x minden értéket felvehet a nullán kívül, x² csak pozitívakat vesz fel, stb.


Zérushely: ahol 0 az értéke. Lehet több zérushely is, pl. x³-x ennek három is van (0, 1, −1)


Szélsőérték: amilyen értéknél nagyobbat (vagy kisebbet) nem vesz fel. Pl. x²+1-nek az 1 szélsőértéke, mert annál kisebbet nem vesz fel.


Méret: nem tudom


Tengelypont: ahol metszi a tengelyeket, Szóval ahol vagy x=0 (ott metszi az y tengelyt), vagy pedig a függvényérték=0 (ott metszi az x tengelyt)


Paritás: Ha szimmetrikus az y tengelyre, akkor páros (pl. x²). Ha szimmetrikus az origóra, akkor páratlan (pl. x³). Egyébként semmilyen.

Másképpen:

Ha x-hez és −x-hez ugyanazt rendeli, akkor páros.

Ha x-hez a mínusz egszeresét rendeli, mint −x-hez, akkor páratlan.


x → 3x-6

Ez lineáris függvény (az x az első hatványon szerepel benne), a képe egy egyenes lesz. Az x=0-hoz a −6-ot rendeli, tehát y=-6-nál metszi az y tengely. x=2-höz rendeli a nullát, tehát 2-nél metszi az x tengelyt. Ezt a két pontot össze lehet kötni egy vonalzóval, mert egyenes a képe a függvénynek.

2012. dec. 11. 16:14
 2/6 anonim ***** válasza:
A tanárt vagy a szüleidet is megkérdezheted, hogy magyarázzák el, könnyebb, mint netről összeszedni a dolgokat.
2012. dec. 11. 16:25
 3/6 A kérdező kommentje:
még mindig nem világos,de azért köszönöm a próbálkozást!
2012. dec. 12. 14:05
 4/6 bongolo ***** válasza:
Melyik nem világos?
2012. dec. 12. 17:23
 5/6 anonim ***** válasza:
A tanárt megkérdezted? Elmagyarázta?
2012. dec. 12. 19:08
 6/6 A kérdező kommentje:

voltam iskolában, barátnőm is segített, tanárnő is. sikerült megértenem, nagyon könnyű így már! ma már az abszolútérték függvényt is vettük,az is megy. :D


első válaszolónak NAGYON köszönöm, h igy kifejtette a dolgokat, így már világos minden, h voltam bent órán...


a kérdésben a : mérete, az MENETE akar lenni :)

2012. dec. 14. 19:52