Az α szám Q fölötti minimálpolinomja x3+3x+1. OK


A megoldás leírása az α/(α − 3) kiszámítására:


"..az eredményt a + bα + cα2 alakban keressük,

keresztbe szorzunk, nullára redukálunk, az α kapott polinomját redukáljuk legfeljebb másodfokúvá ..., majd az együtthatókat nullává tesszük, és a kapott lineáris egyenletrendszert megoldjuk a, b, c-re.

Az eredmény: α/(α − 3) = (1/37) − (9/37)α − (3/37)α2 ."


Már ott elakadtam, hogy keresztbe szorzunk. :(


Segítene valaki a részletes levezetésben?



2012. dec. 9. 18:14
 1/3 vurugya béla ***** válasza:

Ha jól emlékszem, ennek az n-edfokú algebrai testbővítésnek minden eleme előáll

a_0 + a_1*alfa + a_2*alfa^2 +...+a_(n-1)*alfa^(n-1) alakban

emiatt keresi ilyen alakban azt a testbővítésbeli α/ (α − 3) elemet.


Nos, felírja tehát, hogy:

α/(α − 3) = a + bα + cα^2

Itt szoroz "keresztbe" (α − 3)-mal.

Ekkor ez lesz:

α = (α − 3)*(a + bα + cα^2)

Felbontja a jobboldali zárójelet, majd az α-t is átviszi a baloldalról, "nullára redukálunk":

0=c*α^3 + b*α^2 - 3c*α^2 + a*α -3b*α + α - 3a


(Most felhasználjuk, hogy α^3 + 3α + 1 = 0 (mert ugye ez a minimálpolinomja, ennek gyöke ez az α. Ezt az egyenlőséget átrendezzük: α^3 = -3α - 1 , ezt fogjuk behelyettesíteni a fenti hosszú egyenletbe az α^3 helyére, így csak másodfokú lesz az α-ra nézve:)


0=b*α^2 - 3c*α^2 + a*α - 3b*α + α - 3c*α - 3a -c


Nomármost az α^2, az α együtthatója és a konstans tag is egyaránt 0 kell legyen, azaz:


b-3c=0

a-3b+1-3c=0

-3a-c=0


Ebből jön az, amit adott a könyv, remélem semmit nem írtam el.


Jó bogarászást!

2012. dec. 9. 23:48
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönööööm.


Átbogarásztam. Minden világos.

Csak egy elírás volt, amikor az alfát is átvittük, mert akkor a jobb oldalon -α-ként kell szerepeltetni, de ez csak részletkérdés :D.


A végső megoldás (ha valaki mást is érdekel :) )

1/37-9/37α-3/37α^2


Még egyszer köszönöm.

2012. dec. 10. 21:25
 3/3 vurugya béla ***** válasza:
Igazad van, a papíromon még -alfa volt:)
2012. dec. 10. 22:15